به دلیل سوالات متعدد و ابهامات موجود در این مقاله در نظر داریم به مقایسه بین دو سانترال KX-NS500 و KX-NS700 پاناسونیک بپردازیم. تفاوت‌ها و شباهت‌ها، مزایا و معایب هر یک را تشریح کنیم. در اول باید بدانیم که ظرفیت نهایی و خصوصیات این دو دستگاه سانترال بسیار شبیه هم هستند، حتی بیشتر ماژول‌های سخت‌افزاری دو دستگاه یکی است. در واقع هیچ کدام از این دو دستگاه نسبت به دیگری برتری عمده ندارد و باید بر اساس نیاز کاربر و هزینه، نسبت به انتخاب مدل مناسب اقدام کرد. در این‌جا سعی می‌کنیم پارامترهای متفاوت این دو دستگاه را مقایسه و یک نتیجه‌گیری نسبی داشته باشیم.

 

ظرفیت اولیه: درست است که ظرفیت نهایی این دو دستگاه بسیار شبیه هم است و از نظر ابعاد و فیزیک به یک شکل ساخته شده اما باید بدانیم، سانترال KX-NS500 دارای ظرفیت اولیه ۶ خط شهری، ۱۶ داخلی آنالوگ و دو داخلی دیجیتال می‌باشد، این در حالی است که KX-NS700 در حالت اولیه بدون خط شهری است و فقط از ۴ داخلی آنالوگ و دو داخلی دیجیتال بهره می‌برد. ظرفیت اولیه این دو دستگاه برای تعداد کانال‌های تلفن گویا و IP PHONE یکی است.

تفاوت بین سانترال NS500 و NS700 پاناسونیک


نتیجه: همان‌طور که فهمیدیم ظرفیت اولیه دستگاه KX-NS500 نسبت به KX-NS700 بیشتر است و اگر در یک پروژه شما نیاز به تعداد داخلی آنالوگ قابل توجهی داشته باشید یا تعداد داخلی‌های آنالوگ شما بیشتر از داخلی‌های دیجیتال باشد سانترال KX-NS500 برای شما انتخاب مناسب‌تری از نظر قیمت خواهد بود و اگر به تعداد داخلی‌های دیجیتال بیشتری نسبت داخلی‌های آنالوگ نیاز داشتید و ۱۶ داخلی آنالوگ تحمیلی روی سانترال KX-NS500 و KX-NS520 برایتان نیاز نبود، معمولاً سانترال KX-NS700 گزینه بهتری خواهد بود. ضمناً باید در نظر داشت که کابین اضافه NS720) KX-NS700) هیچ ظرفیت اولیه‌ای ندارد، این در حال است که کابین اضافه KX-NS520) KX-NS500) دارای ظرفیت اولیه ۱۶ داخلی آنالوگ است.

 

موجودی لوازم و تجهیزات و ماژول‌های مربوطه در بازار: همان‌طور که اشاره شد از نظر فنی این دو دستگاه در یک سطح می‌باشند، ولی به جز بحث فنی نیاز هست از در دسترس بودن ماژول‌ها و لوازم جانبی این دو دستگاه در بازار، به خصوص بازار ایران اطلاع پیدا کنیم. عمده کارت‌ها و ماژول‌های (همه کارت‌های شهری و داخلی و کارت DSP) دو دستگاه یکی هستن، ماژول‌های قابل بحث کابین اضافه هر دستگاه (NS720 و KX-NS520) و کارت SD (KX-NS5134/KX-NS5135/KX-NS5136 و NS7134/7135/7136) می‌باشد. در حال حاضر که این مقاله منتشر می‌شود تمام تجهیزات و ماژول‌های اساسی سانترال KX-NS500 در بازار موجود است ولی کابین اضافه سانترال KX-NS700 و کارت SD آن فعلاً موجود نیست. امید است این اقلام در آینده نزدیک در دسترس دوستان قرار بگیرد ولی تا آن روز در صورت انتخاب سانترال KX-NS700 و برای ظرفیت خط شهری بالای ۱۲ و داخلی‌های آنالوگ / دیجیتال بالای ۳۲ (هنگامی که به کابین اضافه نیاز هست)، باید حتماً از کم و کیف موجودی این اقلام اطلاع پیدا کنید.

 

آپشن‌های خاص: هر کدام از این دو دستگاه یک سری آپشن‌ها و محدودیت‌های خاص مربوط به خود را دارند، درست است که شاید برخی از آنها بسیار چشم گیر نباشد ولی اطلاع از آنها مطمئناً شما را در انتخاب گزینه بهتر کمک خواهد کرد. این چند اختلاف از این قرار است:


موزیک هلد و پیجر: هر دو دستگاه، از موزیک هلد داخلی و موزیک هلد خارجی پشتیبانی می‌کنند ولی سانترال KX-NS700 برای موزیک هلد خارجی و پیجر یک ورودی و خروجی آدیو مختص این دو devise دارد که در قسمت جلوی دستگاه تعبیه شده است. این در حالی است که شما برای وصل کردن موزیک هلد خارجی و یا پیجر به سانترال KX-NS500 باید از پورت‌های خط شهری دستگاه استفاده کنید و در نتیجه به منظور استفاده از این دو devise مجبور به از دست دادن ظرفیت دو خط شهری از دستگاه خواهید شد.


License توسعه ظرفیت: پیش از این پاناسونیک روی هیچ کدام از مدل‌هایش برای اضافه کردن ماژول‌های سخت‌افزاری به دستگاه‌های سانترال خود مشتری را ملزم به تهیه License نکرده بود. اما در سانترال KX-NS700 ما با مفهوم License توسعه ظرفیت آشنا شدیم. گرچه در سانترال KX-NS1000 هم برای بالا بردن تعداد داخلی‌های IP نیاز به این License توسعه ظرفیت داریم، ولی در KX-NS700 شما برای وصل کردن سخت‌افزار NS7130 (کارت رابط KX-NS700 به ۳ عدد NS720) مجبور به تهیه این License می‌باشید، این محدودیت برای تعداد داخلی‌های IP بالاتر از ۳۲ کانال هم اعمال می‌شود. گرچه این License هزینه بالایی ندارد ولی یک امتیاز منفی از طرف مشتری برای دستگاه حساب خواهد شد. این در حال است که در سانترال KX-NS500، در License توسعه ظرفیت وجود ندارد و شما براساس ظرفیت دستگاه و بدون تهیه License می‌توانید کابین و کارت اضافه کنید.

 

تفاوت بین سانترال NS500 و NS700 پاناسونیک

 

backup باطری: در سانترال KX-NS500 یک پورت برای اتصال backup باطری در نظر گرفته شده است، این backup باطری عمدتاً شامل ۳ عدد باطری ۱۸ آمپر به شکل سری است و در صورت قطع برق دستگاه را برای مدتی روشن نگه می‌دارد این در حالی است که سانترال KX-NS700 و کابین‌های اضافه آن (NS720) این پورت را ندارند و برای جلوگیری از خاموشی دستگاه هنگام قطع برق، دستگاه باید به یک UPS متصل باشد.منبع: IranPanasonic