اگر شما در حال تحقیق جهت آشنایی بیشتر و ارتقای سیستم تلفنی VoIP خود هستید، قطعاً با واژه‌های FXO و FXS روبه‌رو خواهید شد. همچنین اگر تازه با مباحث VoIP آشنا شده‌اید قطعاً ارزیابی این موارد برای شما کمی دشوار خواهد بود. گرچه با مطالعه این مقاله شما می‌توانید با مباحث FXO و FXS آشنایی پیدا کنید.

B2ap3 Large Fxs And Fxo Corrected

 پورت FXS چیست؟  (foreign exchange subscriber)

پورت FXS یک رابط است که دستگاه‌های مرکزی مانند تلفن‌ها یا pbx را به یک آداپتور VoIP متصل می‌کند. FXS یک پورت RJ11 است که به صورت داخلی به تلفن‌های آنالوگ و یا دستگاه‌های فکس وصل می‌شود. فکر کنید که s از station یا ایستگاه گرفته شده است. هر پورت FXS به یک دستگاه آنالوگ متصل می‌شود و کابل اتصال معمولاً برای مدت‌ها جابجا نمی‌شود.


پورت FXO چیست؟ (foreign exchange office)

در واقع FXO یک رابط است که خطوط قدیمی تلفن شهری را به سیستم تلفنی VOIP متصل می‌کند. این یک رابط سیستم تلفنی است که pots (خطوط قدیمی تلفن) دریافت می‌کند. به این ترتیب FXO یک پورت است که دستگاه VoIP را به خطوط تلفن‌های خارجی متصل می‌کند. می‌توانید o را به شکل outside یا خروجی در نظر بگیرید.


پورت‌های FXO و fxs چه کارایی دارند؟

این پورت‌ها به شما اجازه می‌دهند که تلفن آنالوگ خود را به سیستم تلفنی VoIP متصل کنید. پورت FXS برای تبدیل دستگاه‌های فکس و تلفن‌های آنالوگ به سیستم VoIP و همچنین پورت FXO نیز به صورت واسط قابلیت استفاده از خطوط آنالوگ شهری را بر روی بستر سیستم تلفنی VoIP به شما می‌دهد.

 

Gateway و آداپتورهای VOIP در FXO و FXS: هر زمان که شما با Gateway و آداپتورهای VOIP مواجه شدید، پورت‌های FXO و FXS را به دقت بررسی کنید. تعداد زیادی از تلفن‌ها، سیستم‌های PBX و خطوط آنالوگ (PSTN) که شما می‌خواهید به Gateway و یا آداپتورهای VOIP متصل کنید، شامل تعداد زیادی از پورت‌های مورد نیاز شما هستند. Gatewayها در FXS در واقع جهت اتصال تلفن‌های نسل قدیم و دستگاه‌های فکس به سیستم تلفنی VoIP استفاده می‌شوند. همچنین Gatewayها در FXO جهت اتصال خطوط آنالوگ به سیستم تلفنی VoIP به کار برده می‌شوند.


قابلیت تشخیص خطا: هنگام بروز خطا، اغلب سیستم‌های تلفنی VoIP بهتر است قابلیت بروز عکس‌العمل در برابر خطا را داشته باشند. در این زمان تماس‌های تلفنی و فکس‌ها ممکن است با توجه به وجود خطا بر روی خطوط VoIP همچنان از طریق امکان failover ادامه داشته باشد. پس شما می‌توانید از سیستم تلفنی نسل قدیم خود ارتباط تلفنی برقرار کنید و یا از پورت FXO برای برقراری تماس‌های داخلی از خطوط آنالوگ خود استفاده کنید.


منبع: VOIPIRAN