SIP TRUNK در واقع یک روشی است که سیستم تلفنی‌های تجاری می‌توانند از خطوط اینترنتی به جای خطوط تلفنی قدیمی (E1 و آنالوگ) برای ارتباطات خود استفاده کنند.


مزایای مهم SIP TRUNK:

  • هزینه کمتر: کاهش هزینه‌های سیستم تلفنی شما
  • مقیاس‌پذیری آسان‌تر: با امکان جابجایی و امکان تعیین تعداد خطوط و نوع آن‌ها دست شما برای تعیین خطوط تلفنی مناسب برای شرکت خود کاملاً باز است.
  • قابلیت اطمینان بالا: سیستم تلفنی تجاری شما با خطوط SIP TRUNK بسیار پایدارتر و باکیفیت‌تر خواهد بود.

B2ap3 Large SIP Trunking Blog Image E1451570049819

 SIP TRUNK در ایران توسط شرکت‌های FCP ارائه می‌گردد. این شرکت‌ها موظف به ارئه خطوط تلفنی همچون شرکت مخابرات ایران هستند و از بستر اینترنت و پروتکل SIP برای ارائه خطوط ثابت استفاده می‌کنند. خیلی از شرکت‌ها نیز در حال حاضر از تکنولوژی VOIP برای سیستم تلفنی داخل شرکت خود بهره می‌برند. خطوط SIP TRUNK نیز از مزایای تکنولوژی VOIP برای انتقال خطوط استفاده می‌کنند، مزایایی همچون استفاده از بستر شبکه IP برای انتقال خطوط که باعث به وجود آمدن مزایای بزرگی همچن جابجایی آسان، نصب سریع و هزینه کم می‌گردد. حتی شما اگر از سیستم تلفنی‌های نسل قدیم در داخل مجموعه خود استفاده می‌کنید که امکان اتصال به شبکه‌های VOIP را ندارند نیز می‌توانید از خطوط SIP TRUNK بهره‌مند گردید، در این حالت استفاده از یک Gateway در VOIP می‌تواند به شما امکان این اتصال را بدهد.


SIP TRUNK چگونه کار می‌کند:

SIP TRUNK از تکنولوژی VOIP و بر پایه پروتکل SIP (Session Initiation Protocol) به انتقال خطوط پرداخته و کار می‌کند. پروتکل SIP که پایه و مبنای خطوط SIP TRUNK است استانداردی جهانی برای انتقال صوت و تصویر در راهکارهای جامع ارتباطی Unified Communications (UC) است. خطوط SIP TRUNK محدودیت‌های فیزیکی خطوط نسل قدیم را به طور کامل حذف می‌کند. دیگر نیازی به سخت‌افزار، سیم‌کشی، باکس‌های تلفنی حجیم همانند چیزی که برای خطوط آنالوگ نسل قدیم وجود داشت نیست. تبدیل و کاهش چندین خط آنالوگ به یک ارتباط مجازی بر روی بستر اینترنت باعث کاهش بسیار زیاد هزینه نگهداری خطوط و صرفه‌جویی در زمان استفاده شده از بخش IT سازمان می‌گردد. البته با وجود خطوط SIP TRUNK نیز هنوز برخی شرکت‌ها برای برخی امکانات همچون ارسال و دریافت فکس و دستگاه‌های هشدار دهنده ALARM ترجیح می‌دهند از خطوط آنالوگ استفاده کنند. یک شماره تلفن SIP یا همان Direct Inward Dialing number (DID) وقتی در قالب SIP TRUNK به فروش می‌رسد هزینه بسیار پایین‌تری دربر دارد. در خطوط نسل قدیم وقتی شماره تلفنی به فروش می‌رسید هزینه‌های نگهداری سرویس، سخت‌افزار ارتباطی، پیاده‌سازی و کابل‌کشی تماماً محاسبه و در غالب فروش شماره تلفن لحاظ می‌گردد در حالی که در خطوط SIP TRUNK به دلیل حذف یا کاهش هزینه‌های پیاده‌سازی یا سخت‌افزاری نهایتاً منجر به کاهش هزینه شماره تلفن می‌گردد.


مزایای SIP TRUNK:

  • کاهش هزینه: صرفه‌جویی در هزینه‌ها و ارائه امکانات و مزایای بسیار از ویژگی‌های قابل توجه استفاده از SIP TRUNK است. اگر تجارت شما در حال حاضر با مشکلات زیر مواجه است: مبلغ زیاد صورت‌حساب‌های تلفن شما، هزینه زیاد خرید خطوط تلفن، هزینه زیاد جهت نگهداری ماهانه خطوط تلفن (آبونمان)، هزینه زیاد برای تماس‌های راه دور و بین‌الملل، هزینه زیاد رفع خرابی‌های احتمالی، محدودیت‌های موجود در بستر خطوط نسل قدیم، خطوط SIP TRUNK می‌تواند کمک شایانی در رفع تمامی مشکلات مذکور کند. خطوط SIP TRUNK این اجازه را به شرکت‌ها می‌دهد تا برخلاف خطوط دیجیتال نسل قدیم (E1) به تعداد دلخواه خط و یا شماره تلفن خریداری کنند و همچنین برخلاف خطوط آنالوگ نسل قدیم می‌توانند به میزان مورد احتیاج حساب کاربری خود را شارژ نموده و از خطوط استفاده کنند. خطوط SIP TRUNK در کل اجازه مدیریت و نظارت بیشتری به شرکت‌ها بر روی خطوط تلفنی خود می‌دهد.
  • قابلیت گسترش: به دلیل آن که خطوط SIP TRUNK بر روی ارتباطات مجازی و بستر اینترنت ارائه می‌گردند، اضافه نمودن یا تغییرات در خطوط آن بسیار سریع و ساده اتفاق می‌افتد.
  • قابل اطمینان بودن: به دلیل تهیه آسان و هزینه پایین خطوط SIP TRUNK می‌توان از چند سرویس دهنده خطوط SIP را تهیه کرد و این در مواقع اضطرار باعث بالا رفتن قابلیت اطمینان سیستم تلفنی شما می‌گردد.
  • قابلیت استفاده با اکثر سیستم‌های تلفنی مدرن
  • کیفیت صدای عالی و در اکثر مواقع بدون نویز و بازگشت صدا.


مقایسه خطوط SIP TRUNK با خطوط E1:

SIP TRUNK و E1 دو راه متفاوت برای اتصال سیستم تلفنی به دنیای بیرونی می‌باشد. در سطح خیلی ساده SIP TRUNK از بستر اینترنت شما برای برقراری تماس استفاده می‌کند، در حالی که E1 از یک خط اختصاصی فیزیکی بهره می‌برد. در جدول زیر به برخی تفاوت‌ها، مزایا و معایب هر کدام می‌پردازیم. لازم به ذکر است خطوط E1، خطوط نسل گذشته است و ارائه آن‌ها توسط مراکز مخابراتی کم کم متوقف خواهد گشت.

E1
خط خطوط فیزیکی برای انتقال صدا استفاده می‌کند
SIP TRUNK
از بستر اینترنت برای انتقال صدا استفاده می کند
مزایا:
کیفیت خدمات تضمین شده است
به صورت پیش فرض با گوشی‌ها و سیستم‌های آنالوگ قدیمی کار می‌کند

معایب:
به طور کلی از SIP TRUNK گران‌تر است

مزایا:
معمولا مقرون به صرفه است
قابلیت جایجایی و تغییرات بسیار سریع
ارتباط از طریق اینترنت، بدون نیاز به بستر فیزیکی

معایب:
کیفیت خدمات تضمین شده نیست، بستگی به کیفیت اینترنت شما دارد
به طور مستقیم با خطوط گوشی‌ها و یا سیستم‌های آنالوگ نسل قدیم کار نمی‌کند

 منبع: VOIPIRAN