نبرد میان مرکز تلفن VoIP با سانترال پاناسونیک همچنان بعد از یک دهه ادامه دارد و هنوز شرکت‌هایی هستند که سانترال پاناسونیک آنالوگ را به عنوان سیستم تلفنی خود انتخاب می‌کنند. شاید در این زمان که عصر ارتباطات و تکنولوژی‌های نوین است، استفاده از سیستم‌های منسوخ و ناکارآمد کمی عجیب به نظر برسد. مثل این است که امروز با وجود شبکه‌های اجتماعی و نرم‌افزارهای ارتباطی که زندگی شخصی و شغلی‌مان با آن‌ها گره خورده است، بخواهیم از یک گوشی نوکیا ۱۱۰۰ استفاده کنیم و چشمانمان را روی سودمندی‌هایی که یک گوشی هوشمند می‌تواند برای زندگی شخصی و کسب‌و‌کارمان داشته باشد ببندیم! مرکز تلفن VoIP یک سیستم تلفن هوشمند و نوین است که قابلیت‌های بی‌شمار آن باعث شده است که حتی شرکت‌هایی که از سانترال پاناسونیک استفاده ‌می‌کردند، با آگاهی از مزیت‌های این سیستم تلفن به آن مهاجرت و سانترال منسوخ پاناسونیک را مثل سایر تجهیزات قدیمی کنار بگذارند. شاید مهم‌ترین دلیلی که برخی شرکت‌ها تمایل استفاده از سانترال پاناسونیک را دارند، عدم آگاهی از وجود سیستم تلفن VoIP باشد. همچنین شرکت‌هایی هستند که متخصص پیاده‌سازی سانترال پاناسونیک هستند و به دلیل عدم به‌روزرسانی دانش خود در حوزه سیستم تلفنی، همچنان این سانترال را ارائه و پیشنهاد می‌دهند. در این مقاله سعی داریم تفاوت VoIP و سانترال آنالوگ پاناسونیک را مورد بررسی قرار دهیم.


VoIP چیست و چگونه به عنوان یک سانترال و مرکز تلفن از آن استفاده می‌شود؟

قبل از این که بخواهیم از تفاوت VoIP و سانترال پاناسونیک برایتان بگوییم بهتر است گریزی به سوال پرتکرار “VoIP چیست؟” بزنیم! شاید شمایی که در حال خواندن این مقاله هستید اطلاعات زیادی در مورد مفهوم VoIP نداشته باشید، بنابراین در این بخش توضیحات مختصری در مورد VoIP خواهیم داشت. اصطلاح VoIP مخفف کلمه Voice over IP و به معنای انتقال صدا بر روی بستر شبکه است. بنابراین هر سیستمی که دارای این concept است می‌تواند صدا را بر روی بستر شبکه داخلی یا اینترنت منتقل کند. سانترال به معنای نقطه مرکزی و به مفهوم مدیریت کننده است. به همین دلیل است که به مرکز تلفن پاناسونیک به صورت عمومی سانترال می‌گویند. سیستم تلفن مبتنی بر VoIP این امکان را دارد که به صورت نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری وظیفه مدیریت تماس‌های ورودی و خروجی یک شرکت را به صورت هوشمندانه بر عهده داشته باشد. از قابلیت‌های مرکز تلفن VoIP می‌توان به تلفن گویا، صف انتظار، ضبط مکالمه و گزارش مکالمات، صندوق صوتی، ارتباط با نرم‌افزارهایی مثل CRM و … اشاره کرد.


پنج تفاوت VoIP و سانترال پاناسونیک:

از هرچه بگذریم سخن تفاوت VoIP با سانترال پاناسونیک خوش‌تر است! در ادامه به تفصیل، تفاوت VoIP و سانترال پاناسونیک را برایتان خواهیم گفت تا بتوانید یک انتخاب آگاهانه برای استفاده از این سیستم‌های تلفنی داشته باشید. بی‌شک با دانستن مزایای مرکز تلفن VoIP دیگر دلیلی برای استفاده از یک سخت‌افزار منسوخ نخواهید داشت. اما به هر حال در مرحله تصمیم‌گیری، دانستن مزایا و معایب هر دو سیستم برایتان ضروری است.


1. نوع ارتباط و زیر ساخت: بستر ارتباطی این دو مرکز تلفن به عنوان تفاوت VoIP با سانترال بسیار حائز اهمیت است. مرکز تلفن VoIP یک سیستم تلفن تحت شبکه است که تمام ارتباطات آن با انواع سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای درون یا خارج از شرکت با استفاده از آدرس IP برقرار می‌شود. بنابراین با وجود چنین بستر ارتباطی هیچ‌گونه محدودیتی در ایجاد ارتباط وجود ندارد. اما سانترال پاناسونیک ماهیت آنالوگ دارد. مثلاً برای برقراری ارتباط با یک تلفن رومیزی یک زوج سیم از سانترال تا تلفن کشیده می‌شود. بنابراین این سیستم تلفن آنالوگ دارای محدودیت‌های ارتباطی است. زیرا تمام ارتباطات این سانترال به صورت فیزیکی و بر روی یک زوج سیم برقرار می‌شود. بگذارید با یک مثال ساده تفاوت این دو نوع ارتباط را برایتان گوییم. فرض کنید یکی از پرسنل شما با داخلی ۱۰۱ قرار از از دپارتمان فروش به دپارتمان بازاریابی که در طبقه بالاست منتقل شود. در این شرایط اگر از سانترال پاناسونیک استفاده کنید، باید سیم تلفن این کارمند را تا طبقه بالا و نزدیک میز ایشان بکشید. اما اگر از مرکز تلفن VoIP استفاده کنید، دیگر نیازی به جابه‌جایی سیم تلفن نیست، تنها کافی است تلفن رومیزی را به محل جدید منتقل و همان جا به شبکه داخلی متصل کنید.


2. توسعه و انعطاف‌پذیری: یکی از مهم‌ترین تفاوت VoIP و سانترال پاناسونیک میزان توسعه و انعطاف‌پذیری این دو مرکز تلفن است. همان‌طور که گفته شد، سانترال پاناسونیک یه مرکز تلفن آنالوگ است، به همین دلیل توسعه‌پذیری و انعطاف پایینی دارد و امکان ارتباط با سایر نرم‌افزارهای درون سازمانی مثل اتوماسیون اداری یا نرم‌افزار ارتباط با مشتری را ندارد. همچنین این سانترال آنالوگ امکان شخصی‌سازی براساس نیازمندی یک کسب‌و‌کار را نیز ندارد. در مقابل، مرکز تلفن VoIP مخصوصاً از نوع نرم‌افزاری قابلیت توسعه بسیار بالا و بدون محدودیتی را در اختیار یک کسب‌و‌کار قرار می‌دهد. در صورتی که از این سیستم تلفن استفاده کنید امکان ارتباط با تمام نرم‌افزاری‌های درون سازمانی وجود دارد و همچنین در صورت نیاز به هرگونه شخصی‌سازی، با استفاده از برنامه‌نویسی بر روی این سیستم تلفن تحت شبکه امکان‌پذیر خواهد بود.


3. هزینه استقرار و راه‌اندازی سیستم تلفنی: در حالت معمول هزینه استقرار مرکز تلفن VoIP و سانترل پاناسونیک تقریباً یکی است. زمانی تفاوت هزینه‌ها به چشم می‌آید که بخواهید ماژول‌هایی را روی سانترال پاناسونیک نصب کنید. مثلاً برای استفاده از تلفن گویا نیازمند خرید یک ماژول سخت‌افزاری جداگانه و نصب بر روی سانترال هستید. در صورتی که تلفن‌گویا یا همان منشی دیجیتال به صورت پیش فرض و رایگان بر روی سیستم تلفن VoIP وجود دارد. هزینه استقرار و پیاده‌سازی این دو سیستم تلفنی به عنوان یکی دیگر از تفاوت VoIP و سانترال برای مدیران کسب‌و‌کارها یا سازمان‌های دولتی در ارزیابی استفاده از این دو سیستم بسیار مهم است. به عنوان یک مثال دیگر، فرض کنید یک SIP trunk که نوعی خط تلفن است از شرکت شاتل تهیه کرده‌اید. با توجه به این که مرکز تلفن VoIP ماهیت شبکه‌ای دارد و از پروتکل هماهنگ با SIP trunk استفاده می‌کند، نیازمند خرید ماژول یا سخت‌افزار خاصی برای اتصال خط تلفن به سیستم تلفنی نیست. اما سانترال پاناسونیک به دلیل اینکه ماهیت آنالوگ دارد و از پروتکل هماهنگ با خط SIP به صورت پیش فرض پشتیبانی نمی‎‌کند گاهاً نیازمند خرید کارت‌های خاص و Licenseهایی است که این Licenseها و کارت‌ها هزینه‌ای سربار برای مدیر یک کسب‌و‌کار است.


4. نحوه دسترسی به پنل مدیریت، داخلی و خطوط شهری: تفاوت VoIP و سانترال در نحوه دسترسی به پنل مدیریت، داخلی و خطوط شهری از جمله تفاوت‌هایی است که بسیار مشهود و حائز اهمیت است. اگر شما یک مدیر یا سرپرست در یک شرکت باشید و به دلیل فعالیت‌های سازمانی خود یا سفرهای کاری دائما در محل شرکت نباشید این تفاوت برایتان بسیار محسوس خواهد بود. فرض کنید در یک سفر خارجی هستید و می‌خواهید عملکرد پرسنل خود را مورد ارزیابی قرار دهید، مکالمات ضبط شده را گوش کنید و با استفاده از شماره تلفن شرکت با یکی از مشتریان تماس بگیرید. این قابلیت‌ها به دلیل بستر ارتباطی مرکز تلفن VoIP همیشه و همه‌جا در دسترس است. اما سانترال آنالوگ پاناسونیک به دلیل بستر ارتباطی کابلی خود امکان دسترسی از خارج از شبکه را به شما نخواهد داد و در زمان استفاده از این سیستم تلفنی امکان استفاده از داخلی، خطوط شهری و ارتباط با پنل مدیریت سانترال در سفر‌ها و به طور کلی خارج از محیط کاری را نخواهید داشت.


5. امکان شخصی‌سازی و ایجاد ماژول‌های اختصاصی: با توجه به پیشرفت سیستم‌های ارتباطی به خصوص سیستم‌های تلفنی، یک ارتباط ساده در مرکزتلفن به عنوان تماس ورودی و خروجی دیگر مزیت محسوب نمی‌شود و توقعی بیش از این از یک سیستم تلفن خواهد بود. یکی دیگر از مهم‌ترین تفاوت VoIP و سانترال امکان شخصی‌سازی و اضافه کردن ماژول‌های اختصاصی است. سانترال پاناسونیک به دلیل بستر ارتباطی آنالوگی که دارد امکان شخصی‌سازی را ندارد. اما در مقابل مرکز تلفن VoIP این امکان را به کسب‌و‌کارها می‌دهد تا هر نیازی که در ذهن خود دارند را با استفاده از برنامه‌نویسی در شرکت خود پیاده‌سازی کنند. از جمله نرم‌افزارهایی که به عنوان یک ماژول اختصاصی در شرکت‌ها بر روی سیستم تلفن تحت شبکه برنامه‌نویسی می‌شوند می‌توان به نظرسنجی تلفنی، سیستم رزرواسیون هتل‌ها، نوبت‌دهی بیمارستان و مراکز درمانی، دفترچه تلفن هوشمند و … اشاره کرد.


مقایسه‌ای از زیرزمین سانترال تا آسمان خراش‌های VoIP! فاصله تفاوت‌های VoIP و سانترال پاناسونیک مثل فاصله یک زیرزمین تا آسمان خراش‌های پایتخت است! همین قدر دور و عجیب. مقایسه این دو مرکز تلفن بعد از یک دهه حضور سیستم تلفن VoIP در بازار ایران و استفاده بسیاری از شرکت‌های کوچک و متوسط تا سازمان‌های چند هزار نفره دولتی ممکن است کمی عجیب برسد. این بررسی‌ تفاوت‌های VoIP با سانترال پاناسونیک را می‌گذاریم بر دوش عدم اطلاع‌رسانی و ناآگاهی مدیران کسب‌و‌کارها و همچنین شرکت‌های ارائه دهنده خدمات سانترال پاناسونیک که طبیعتاً نمی‌خواهند بازارشان با همه‌گیری استفاده از مرکز تلفن VoIP کساد شود. اما همان‌طور که در ابتدای این مقاله اشاره شد، در این عصر ارتباطات، زندگی شخصی و شغلی ما با تکنولوژی‌های نوین گره خورده است و اگر بخواهیم به هر دلیلی برای استفاده از سیستم‌های هوشمند مقاومت نشان دهیم بی‌شک از غافله عقب خواهیم ماند. امیدواریم توانسته باشیم با این مقایسه و بررسی تفاوت VoIP با سانترال پاناسونیک شما را در انتخاب صحیح یک سیستم تلفن یاری کرده باشیم.


منبع: VOIPING