ACD :ACD یا توزیع کننده اتوماتیک تماس، وظیفه مسیردهی به تماس‌های ورودی به یک سیستم تلفنی را بر عهده دارد. ACD همچنین با عنوان "Automated Call Distribution" نیز شناخته می‌شود و معمولاً بخشی از یک سیستم کامپیوتری تلفنی (CTI) یا یک IP PBX است، وظیفه مسیردهی تماس‌ها به گروه‌ها، اپراتورها و یا دپارتمان‌های یک سازمان را بر عهده دارد. پیش از این به دلیل هزینه‌های گزاف به کارگیری سیستم‌­هایی که از ACD پشتیبانی می‌کنند، این سرویس تنها در سازمان‌هایی با حجم عظیم تماس‌های تلفنی دیده می‌شد، اما امروز به مدد نرم‌افزارهای مأخذ آزاد و در رأس آن‌ها Asterisk این سرویس در شرکت‌های بسیار کوچک نیز قابل استفاده است.
Call/Contact Center: مرکز تماس یا Call / Contact Center مرکزی است جهت تمرکز ارتباط مشتریان با سازمان‌ها، که از این طریق سازمان‌ها می‌توانند در یک فرآیند صحیح، اطلاعات مناسب را به مشتریان ارائه کنند و یا از آنان دریافت نمایند. در ساده‌ترین حالت مرکز تماس از یک مرکز تلفن (PBX) که به نرم‌افزار مدیریت مشتریان (CRM) متصل شده است، تشکیل می‌شود. آن‌چه که میان Call Center و Contact Center تفاوت ایجاد می‌کند کانال‌های ارتباطی مشتریان با این دو نوع مرکز تماس است. در Call Center تنها کانال ارتباطی مشتریان و سازمان‌ها از طریق برقراری تماس صوتی است در صورتی که در Contact Center ابزارهای متفاوتی نظیر پست الکترونیکی، SMS، پورتال تحت وب و ... جهت برقراری ارتباط در نظر گرفته می‌شود. در زبان پارسی از عبارت مرکز تماس جهت هر دو مفهوم (Call Center و Contact Center) استفاده می‌شود.
Codec :Codec مخفف Coding / Decoding و عبارت است از مجموعه روش‌ها و الگوریتم‌های فشرده‌سازی صدا و تصویر جهت انتقال بر رسانه‌هایی با محدودیت پهنای باند. codec بنا به موارد استفاده‌های گوناگون، انواع مختلفی نیز دارد. به عنوان مثال در انتقال صوت، اگر محدودیت پهنای باند وجود نداشته باشد و کیفیت صوت بالا مورد نیاز باشد از G711 Codec استفاده می‌شود، در صورتی که G723 در زمان وجود محدودیت پهنای باند مورد استفاده قرار می‌گیرد.
DAHDI :DAHDI مخفف عبارت Digium Asterisk Hardware Device Interface است، این نام اختصاری از روز نوزدهم ماه May سال 2008 به عنوان جایگزین Zaptel به کار می‌رود. DAHDI مجوعه از Driverها جهت راه‌اندازی سخت‌افزارهای تلفنی با نرم‌افزار Asterisk است.
G.711 :G.711 استاندارد فشرده‌سازی صوت است که در سال 1972 توسط ITU-T استاندارد شده است. این استاندارد همچنین با نام PCM (Pulse code modulation) نیز شناخته می‌شود و در بسیاری از پروتکل‌ها و تکنولوژی مانند (H323) به عنوان استاندارد اصلی انتقال صوت مورد استفاده قرار می‌گیرد. G.711 در FAXoIP اصلی‌ترین متد ماژولاسیون است.
IP PBX: مرکز تلفن تحت شبکه (IP PBX, IPBX) سیستمی ارتباطی است که جهت امکان برقراری ارتباطات صوتی، تصویری و متنی بر بستر شبکه‌های کامپیوتری طراحی شده است. مراکز تلفن تحت شبکه یا آن‌چه که به اختصار IP PBX نامیده می‌شود با استفاده از درگاه‌های مناسب قابلیت برقراری ارتباط با شبکه‌های مخابراتی مختلف نظیر TDM را دارند. پیش‌بینی می‌شود که این مراکز تلفن تا سال 2015 به صورتی پیشرفت کنند که تمامی ابزارهای ارتباطی را فراهم آورند و به کلام واقعی مصداق سیستم‌های ارتباطات یکپارچه باشند.
VoiceMail: صندوق پست صوتی (VoiceMail, VM, Vmail, VMS) که گاهی اوقات message bank نیز نامیده می‌شود، یک سیستم متمرکز جهت مدیریت پیغام‌های صوتی است. با پیشرفت علوم مخابرات و ارتباطات، صندوق پست صوتی در سیستم‌های یکپارچه ارتباطی گنجانده شده است. سیستم‌های یکپارچه ارتباطی می‌توانند روش‌های متفاوتی را جهت دسترسی به صندوق پست صوتی فراهم کنند؛ پست الکترونیکی و دسترسی از طریق وب نمونه‌هایی از این روش‌های دسترسی هستند.
VoIP :VoIP تکنولوژی انتقال صوت بر روی شبکه‌های کامپیوتری است. این تکنولوژی در ابتدا تنها به واسطه صرفه‌جویی اقتصادی در ارتباطات راه دور عمومیت یافت، اما امروزه با توجه به پیشرفت چشم‌گیر و رو به فزونی تکنولوژی شبکه‌های کامپیوتری، VoIP در محدوده وسیع‌تری از نیازهای ارتباطی مورد استفاده قرار می‌گیرد. استانداردها و پروتکل‌های فراوانی جهت استفاده از این تکنولوژی بسط داده شده است. از H.323 و SIP می‌توان به عنوان معمول‌ترین و پر استفاده‌ترین پروتکل‌های این فن‌آوری نام برد.
Zaptel: پروژه Zaptel از ماه May سال 2008 به DAHDI تغییر نام یافت. DAHDI مجموعه از Driverها جهت نصب و استفاده از سخت‌افزارهای تلفنی بر روی پلاتفرم Asterisk می‌باشد.
Asterisk :Asterisk يک نرم‌افزار مآخذ آزاد جهت يکپارچه‌سازی روش‌های ارتباطی (Unified Communications) است که در سال 1999 توسط مارک اسپنسر مدير عامل شرکت Digium در قالب GNU/GPL پايه‌گذاری شده است. Asterisk گامی asterisk.jpg است در جهت عموميت بخشيدن به روش‌های گوناگون ارتباطی مبتنی بر شبکه‌های کامپيوتری و محيطی برای ارتباطات تلفنی، تصويری و کاربری‌های مرتبطی نظير IM, Call / Contact Centre و …

منبع: VOIPIRAN