همان‌طور که می‌دانید سیستم تلفنی Elastix دارای یک محیط گرافیکی تحت وب است که تمامی امور تنظیمی از طریق آن انجام می‌گیرد، به طور پیش فرض این محیط دارای یک کاربر به نام "admin" است که رمز آن توسط خود کاربر و هنگام نصب تعیین می‌گردد. این رمز را می‌توان در محیط وب تغییر داد اما به شرط آن که رمز قبلی را به خاطر داشته باشید و بتوانید ورود نمایید، سپس می‌توانید رمز جدید را تغییر دهید. اما بسیاری مواقع رمز فراموش یا گم می‌شود، و یا حتی ممکن است سیستم تلفنی Elastix را به شما بسپارند که رمز ورود محیط وب آن را ندارید، این‌جا لازم می‌شود از راه دیگری برای تغییر این رمز استفاده کنید. در ابتدا با محل قرارگیری این کاربران و رمز عبور آنها آشنا می شویم، Elastix تنظیمات محیط گرافیکی خود را در دیتابیس SQlite قرار می‌دهد، در واقع SQLite یک دیتابیس تک فایلی، بسیار سریع و سبک است، Elastix اطلاعاتی نظیر: اطلاعات کاربران، اطلاعات منوها، فکس، تنظیمات محیط وب و بسیاری از تنظیمات کوچک دیگر را در این فایل‌های قرار می‌دهد. محل قرارگیری فایل‌های SQLite محیط وب Elastix مسیر var/www/db/ می باشد، این فایل‌ها با پسوند db. در این مسیر قابل مشاهده و دسترس هستند، فایل مخصوص نگهداری اطلاعات کاربران محیط وب "acl.db" است، حال باید چگونگی دسترسی و اعمال تغییرات در این فایل را بررسی کنیم. برای اعمال تغییرات در این فایل 2 راه را بیان می‌کنیم:


راه اول: استفاده از یک addon در Firefox برای اعمال تغییرات در فایل acl.db:

- فایل acl.db را به واسطه برنامه winscp به روی محیط desktop خود کپی نمایید.

- addon ویرایش فایل‌های SQLite را بر روی Firefox خود نصب نمایید، برای این کار در Firefox منوی tools--> Add-ons رفته و در بخش جستجو کلمه "SQLite Manager" را جستجو کرده و نصب نمایید، بعد از restart برنامه Firefox این addon  در منوی tools قابل دسترس است.

- به واسطه addon نصب شده فایل acl.db را باز کنید.

- جدول acl_user  را انتخاب نمایید.

- همان‌طور که مشاهده می‌نمایید، کاربر admin در لیست ما وجود دارد، کافی است مقدار password را به آن‌چه که می‌خواهید تغییر دهید، البته یک نکته وجود دارد، رمز عبور به صورت hash شده با MD5 ذخیره شده است، در این‌جا من رمز عبور 123456 را به صورت کد شده قرار می‌دهم، در این صورت شما اگر مقدار رمز را با مقدار ریز قرار دهید، رمز شما به 123456 تغییر می‌یابد. رمز عبور "123456" به صورت کد شده با MD5 عبارت زیر است:

 e10adc3949ba59abbe56e057f20f883e

- حال کافی است فایل را save کرده و به جای خود یعنی مسیر var/www/db/ برگردانید، سپس از محیط وب با admin و رمز 123456 وارد نمایید.

 

راه دوم: تغییر رمز جاری به واسطه دستور از محیط کنسول لینوکس CLI:

- برای این منظور می‌بایست کنسول لینوکس را برای اجرای دستور داشته باشید، در واقع می‌توانید کنار سرور باشید و یا از راه دور با putty این کار را انجام دهید. دستور که ما برای اعمال تغییرات در فایل acl.db استفاده می‌کنیم sqlite3 است که برای کار با دیتابیس SQLite کاربرد دارد.

-  دستور زیر را بر روی کنسول خود اجرا نمایید. مهم نیست در کدام مسیر این کار را انجام می‌دهید زیرا در این دستور آدرس فایل دیتابیس از root‌ لینوکس داده شده است.

sqlite3 /var/www/db/acl.db "UPDATE acl_user SET md5_password='e10adc3949ba59abbe56e057f20f883e' WHERE name='admin'"

حال رمز عبور کاربر admin‌ به ۱۲۳۴۵۶ تغییر ‍پیدا کرده است.


منبع: VOIPIRAN