در این مقاله قصد داریم از طریق قابلیت مجازی‌سازی بر روی MikroTik RouterBoard، اقدام به نصب Asterisk نماییم اما در ابتدا به دو پرسش پاسخ دهیم. MikroTik چیست؟ Asterisk چیست؟

 

شرکت MikroTik در سال 1995 در اروپای شرقی توسط دو دانشجو MIT آمریکا تأسیس شد اولین محصول این شرکت سیستم عامل MikroTik RouterOS بود که یک سیستم عامل بر پایه Linux است. یکی از اهداف این شرکت ارائه تجهیزاتی هم رده تجهیزات Cisco با قیمتی بسیار پایین‌تر بود. به طور کلی از MikroTik می‌توان در موارد زیر استفاده کرد: Routing، Firewall، DHCP Server، NAT، Proxy Server، Radius , User Management، Wireless، Load Balancing، VPN، MPLS، Quality of Service و صدها مورد دیگر ...


Asterisk یک نرم‌افزار Open Source جهت یکپارچه‌سازی روش‌های ارتباطی (Unified Communications) است که در سال ۱۹۹۹ توسط مارک اسپنسر مدیر عامل شرکت digium در قالب GNU/GPL پایه‌گذاری شده است. Asterisk بر پایه زبان برنامه‌نویسی C بنا شده و بر روی سیستم عامل‌های گوناگونی نظیر ,Linux NetBSD, OpenBSD, FreeBSD Solaris بارگذاری می‌شود. علاوه بر این، نسخه‌هایی از Asterisk نیز دیده شده‌اند که بر روی پلتفرم windows قابل نصب و راه‌اندازی هستند. Asterisk گامی است در جهت عمومیت بخشیدن به روش‌های گوناگون ارتباطی مبتنی بر شبکه‌های کامپیوتری و محیطی برای ارتباطات تلفنی، تصویری و کاربری‌های مرتبطی نظیر IM, Call/Contact Centre و ... . امروزه بیش از یک میلیون سیستم در بیش از صد و هفتاد کشور دنیا بر پایه Asterisk موجود است.


قابلیت‎‌های سیستم تلفنی یا مرکز تماس Asterisk: تماس اینترنتی بدون نیاز به خطوط مخابراتی، ساخت داخلی به تعداد دلخواه، مدیریت تماس‌های ورودی و خروجی، صندوق صوتی، منشی کاملاً دیجیتال و اتوماتیک، صف انتظار و صدها مورد دیگر ...


MikroTik دارای دو اجرای مختلف در حوزه مجازی‌سازی است. این دو اجرا عبارتند از: KVM و MetaRouter
KVM مخفف Kernel-based Virtual Machine می‌باشد که یک زیرساخت مجازی‌سازی برای کرنل Linux است و نیازمند آن است که سخت‌افزار شما از مجازی‌سازی پشتیبانی کند. در واقع پردازنده شما باید Intel-VT یا AMD-V باشد. توجه داشته باشید که KVM فقط در معماری x86 سیستم عامل RouterOS در دسترس است. با استفاده از این قابلیت می‌توانید ماشین‌های مجازی با سیستم عامل های مختلف ایجاد نمایید و از نظر نوع سیستم عامل محدود نخواهید بود. MetaRouter توسط شرکت MikroTik به وجود آمد و در حال حاضر از معماری PPC و Mipsbe پشتیبانی می‌کند. با استفاده از این قابلیت می‌توانید سیستم عامل RouterOS و OpenWRT را به صورت مجازی نصب کنید. توجه داشته باشید که در این حالت از External Storage Deviceها برای ماشین‌های مجازی نمی‌توانید استفاده کنید. سیستم عامل OpenWRT یکی از توزیع‌های Linux برای Embedded Deviceها می‌باشد. تمام Componentهای این سیستم عامل بهینه‌سازی شده است تا نیاز به RAM و Storage کمی داشته باشد. برای این سیستم عامل بیش از 2000 پکیج نرم‌افزاری از جمله Asterisk ارائه شده است.

در این مقاله قصد داریم بر روی یکی از MikroTik RouterBoard که معماری پردازنده آن mipsbe است، توسط ویژگی MetaRouter به صورت مجازی سیستم عامل OpenWRT را نصب و روی آن Asterisk را config کنیم. سناریو زیر را تصور کنید:

3
در این سناریو قصد داریم با استفاده از RouterBoard RB951 به کاربران Wireless و LAN خود، سرویس تماس تلفنی ارائه دهیم. در ابتدا نگاهی به تنظیمات حال حاضر RouterBoard این سناریو خواهیم داشت.

4از این لینک اقدام به دانلود OpenWRT مناسب برای این سناریو نموده و سپس در منوی Files قرار دهید.

5
سپس به منوی MetaROUTER رفته و در سربرگ نخست روی Import Image کلیک کرده و مطابق تصویر زیر عمل نمایید. (توصیه می‌شود کم‌تر از 32 مگابایت RAM به این VM اختصاص ندهید)

6سپس در سربرگ Interfaces اقدام به افزودن یک Interfaces مجازی برای این VM می‌نماییم. می‌بایست این Interfaces داخل Bridgeای که برای LAN ما است، قرار گیرد.

7
سپس در سربرگ MetaROUTERs روی Instance ایجاد شده راست کلیک کنید و گزینه Console را انتخاب کنید.

8با دستور vi /etc/config/network وارد تنظیمات شبکه سیستم عامل OpenWRT شده و به منظور ورود به حالت ویرایشی کلید i را فشار دهید.

9

 

قصد داریم آدرس 192.168.168.2 را به این اینترفیس اختصاص دهیم. پس مطابق زیر عمل می کنیم. برای خروج از حالت ویرایشی کلید ESC را فشرده و سپس عبارت :wq را تایپ کرده و Enter می‌کنیم.

10

 

جهت اعمال تنظیمات نیاز خواهد بود سرویس شبکه را یک بار restart کنیم. همچنین سرویس شبکه را می‌بایست Enable کنید. پس از دستورات زیر استفاده می‌کنیم.

/etc/init.d/network enable
/etc/init.d/network restart 

11

هم اکنون می‌بایست این ماشین مجازی به اینترنت ارتباط داشته باشد.

12سپس با دستور opkg update اقدام به روز رسانی پکیج‌های OpenWRT می‌نماییم. توجه داشته باشید که می‌بایست به اینترنت متصل باشید.

13

 


اکنون از طریق دستور opkg install asterisk18 asterisk18-codec-alaw asterisk18-chan-iax2 asterisk-gui اقدام به نصب Asterisk نمایید.

14

 

بعد از اتمام نصب، از طریق دستورات زیر، سرویس Asterisk را فعال و Start کنید.
/etc/init.d/asterisk enable
/etc/init.d/asterisk start

15 

اکنون Asterisk نصب شده روی پورت 8088 آی پی OpenWRT باز خواهد شد.


http://IPofMetaRouter:8088
Default Username & Password:
Username = admin
Password = ast-owrt

در نهایت بعد از log in کردن، با پنل زیر مواجه خواهید شد که از طریق آن می‌توانید اقدام به ایجاد Extensionها و... نمایید.

17

فایل‌های مورد نیاز: OpenWRT

منبع: VOIPIRAN