سیستم تلفنی Elastix به دلیل دارا بودن محیط web بسیار قوی شما را از دانش Linux بی‌نیاز می‌سازد اما به هر حال شما بر روی سیستم عامل Linux (CentOS7) در حال کار هستید و هر لحظه ممکن است به دلایلی بخواهید سراغ آن بروید. داشتن حداقل آشنایی با این سیستم عامل پر قدرت شما را برای هر شرایطی آماده نگه می‌دارد. در ادامه با 8 دستور پر کاربرد Linux آشنا می شویم.

 

ls نمایش فهرست فایل‌ها: می‌توانید فایل‌های موجود در یک پوشه خاص را با استفاده از دستور ls لیست کنید. این دستور لیست تمام فایل‌های موجود در دایرکتوری جای را نمایش می‌دهد. نمایش فایل‌های و دایرکتوری‌های موجود در مسیر جاری ls. نمایش فایل‌های و دایرکتوری‌های موجود در مسیر دیگر ls /tmp. نمایش فایل‌های و دایرکتوری‌ها با جزئیات کامل ls -al.

 

cd تغییر دایرکتوری: این دستور برای تغییر مسیر جاری و یا بهتر است بگوییم حرکت بین دایرکتوری‌های استفاده می‌شود، فرض کنیم شما می‌خواهید به دایرکتوری صندوق صوتی در asterisk بروید.

cd /var/spool/asterisk/voicemail

 

rm حذف فایل‌ها: این دستور برای حذف فایل‌ها استفاده می‌شود. شما باید بسیار مراقب باشید زیرا پس از استفاده rm برای حذف فایل‌ها، از شما تأییدیه گرفته نمی‌شود. مانند تمام دستورات دیگر شما می‌توانید با مشخص کردن مسیر کامل فایل و نام فایل، آن را حذف کنید. حذف یک فایل rm oldfile.txt. حذف چند فایل rm file1 file2 file3.

 

rmdir حذف دایرکتوری: از این دستور برای حذف یک دایرکتوری استفاده می گردد.

 

mv انتقال فایل: برای انتقال و جابه‌جایی فایل بر روی سیستم عامل Linux از mv استفاده می‌گردد، البته دقت داشته باشید دستور mv فایل یا دایرکتوری را از مسیر 1 برداشته و به مسیر 2 منتقل می‌کنید و شما دیگر نسخه از از آن در مسیر 1 نخواهید داشت. انتقال یک فایل به یک دایرکتوری mv file1 /tmp. انتقال 3 فایل به یک دایرکتوری mv file1 file2 file3 /tmp.


تغییر نام یک دایرکتوری با دستور mv: به صورت mv Directory1 Directory1.old

 

cp کپی فایل: یکی از پرکاربردترین دستورات Linux که برای کپی کردن فایل‌ها از مسیری به مسیر دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. حتی شما می‌توانید در هنگام استفاده با تغییر نام فایل مقصد علاوه بر جابه‌جایی، فایل مورد نظر را تغییر نام نیز بدهید.


انتقال و تغییر نام فایل:

cp /etc/asterisk/extensions.conf /tmp/extensions-bk.conf


انتقال دایرکتوری:

cd -r /var/spool/asterisk/monitor /tmp

 

mkdir ساخت دایرکتوری: این دستور برای ساخت یک دایرکتوری (پوشه) جدید بر روی محیط Linux استفاده می‌شود. کافی است از mkdir و نام دایرکتوری جلوی آن استفاده کنید.

mkdir /tmp/voipiran

 

ln ایجاد لینک: این دستور برای ایجاد یک پیوند (لینک جدید) استفاه می شود. می توان تا حدودی لینک در Linux را با Shortcut در windows مقایسه کرد. این دستور کاربردهای فراوانی در Linux و به خصوص سیستم تلفنی شما دارد، به طور مثال می خواهید مسیر ذخیره‌سازی مکالمات ضبط شده را به یک مسیری بر روی هارد دوم و یا مسیری بر روی شبکه تغییر دهید.

voipiran-> ln -s /var/spool/asterisk/monitor/ /path/newfolder

 

دانستن دستورات بالا، حداقل دانش کار با محیط کنسول CLI به صورت Linux است

که می‌بایست به عنوان یک کارشناس VOIP بدانید.


منبع: VOIPIRAN