امروزه رفته رفته استرس در محیط‌های کاری در حال افزایش است.‌ نیاز به کاهش استرس و داشتن کارمندانی شادتر، سالم‌تر و مؤثرتر بیش از پیش  برای پیشبرد اهداف شرکت به شدت احساس می‌شود. در این مقاله قصد داریم شما را با تأثیراتی که با استفاده از سیستم VoIP برای کاهش استرس کارمندانتان می‌توانید داشته باشید،‌ آشنا کنیم. لازم به ذکر است که آخرین تحقیقات جهانی در مورد بزرگ‌ترین مسائل استرس‌زا در میان کارمندان، دو موضوع وظایف سنگین کاری و چالش‌های کارمندان با یکدیگر را در رتبه‌های اول و دوم قرار داده است.

 

کار با تلفن: اگر کسب و کار شما این اجازه را می‌دهد که کارمندانتان از خانه وظایفشان را انجام بدهند اجازه بدهید که در خانه‌هایشان بمانند. کار از خانه هم برای شما از بابت سرشکن شدن هزینه‌ها و هم برای کارمندان از بابت کاهش استرس کاری مفید خواهد بود. تکنولوژی VoIP به شما این امکان را می‌دهد که کارمندان دقیقاً همان امکاناتی را که سیستم تلفنی در داخل شرکت از آن استفاده می‌کند را در خانه‌شان داشته باشند. کارمندان شما در این حالت می‌توانند محیط کاری خود را دقیقاً مطابق با خواسته خود طراحی کنند. هر لباسی را که مناسب می‌بینند بپوشند و پاهای خود را هر طور که دوست دارند دراز کنند. همه این‌ها از مواردی است که اثر کاهش استرس آن‌ها اثبات شده است.

 

سیستم پخش اتوماتیک تماس: با استفاده از این امکان تماس‌گیرندگان به صورت اتوماتیک به بخش‌های مختلف ارجاع داده می‌شوند. کارمندان در حالت عادی گاهی اوقات به علت تماس‌های ورودی بیش از حد، احساس درماندگی در راهنمایی تماس‌گیرندگان می‌کنند. این در حالی است که با استفاده از منوهای پیشرفته پخش اتوماتیک تماس، بخش‌ها ریز به ریز مشخص شده و هر کس دقیقاً پاسخ‌گوی نیاز واقعی مشتری خواهد بود. این سیستم به کارکنان شما کمک خواهد کرد که از پراکندگی ذهنی دور شده و بر روی موضوع محول شده به وی تمرکز کند. همین سیستم به تنهایی مقدار زیادی از استرس کارمندان را کاهش خواهد داد.

 

کاهش استرس روز‌های مرخصی: وقتی کارکنان در روز مرخصی هستند. بدترین اتفاق ممکن برای آن‌ها درخواست حضور در شرکت برای انجام یک تماس مهم یا چک کردن یک پیام مهم است. با استفاده از سیستم VoIP کارکنان بدون نیاز به حضور در محل شرکت در روزهای مرخصی یا تعطیلات یک هفته‌ای خود می‌توانند تماس‌های مهم خود را انجام دهند و پیام‌های صوتی خود را گوش کرده و به شما گزارش دهند. با سیستم VoIP کارمندان متعهد شما تماس‌هایشان را با شماره‌های شرکت در هر جایی که باشند انجام خواهند داد.

 

افزایش کیفیت خدمات: با استفاده از امکانات مختلف سیستم VoIP می‌توان کیفیت ارایه خدمات به مشتری را افزایش داد. به عنوان مثال در سیستم VoIP قبل از اتصال تلفن به یک کارمند می‌توان اطلاعات اولیه را از وی با چند سوال دریافت کرده و سپس این اطلاعات را به کارمند داخل شرکت مخابره کرد، در این حالت کارمندان بدون نیاز به اتلاف وقت برای پرسیدن سوال‌های عمومی دقیقاً به درخواست مشتری جواب‌گو خواهند بود. سیستم VoIP سازماندهی کاملی را با آسان کردن کلیه‌ مراحل یک تماس تلفنی در داخل مجموعه شما خواهد داشت. همین امکانات جزئی است که باعث کاهش استرس و افزایش بهره‌وری کارمندان خواهد شد.


هر چند برخی از استرس‌ها در کار قابل حذف نیستند اما با اقداماتی که توسط سیستم VoIP انجام می‌شود می‌توانیم کارمندانی خوشحال‌تر و سالم‌تری را در مجموعه‌مان داشته باشیم.


منبع: VOIPIRAN