چرا باید دو سرور Issabel را به هم متصل کنیم؟ سازمان‌ها و شرکت‌هایی که دارای شعب متفاوتی هستند معمولاً ارتباط شبکه بین این شعب برقرار است. اگر شما در هر شعبه یک سرور تلفنی داشته باشید به راحتی می‌توانید آن‌ها را به هم متصل و ارتباط داخلی بین شعب داشته باشید و به راحتی می‌توانید داخلی همکار خود در شعبه شهرستان را شماره‌گیری و بدون استفاده از شبکه تلفنی مخابرات به صورت رایگان با ایشان صحبت کنید. این ارتباط بین شعب هم باعث سادگی دسترسی کارمندان به یکدیگر می‌شود و هم در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌کند. در مواردی هم که مرکز تماس شما بسیار بزرگ است و یک سرور تلفنی پاسخ‌گوی حجم زیاد مکالمات نمی‌شود، می‌توانید از دو یا چند سرور استفاده کنید و بین آن‌ها به وسیله Trunk ارتباط بر قرار کنید. شاید راحت‌ترین راه حل برای ارتباط داخلی بین شعب Register کردن تلفن‌های یک شعبه روی سرور شعبه دیگر است. هر چند این کار در منابع سخت‌افزاری صرفه‌جویی می‌کند ولی پهنای باند زیادی مصرف می‌کند و ارتباط تلفنی ناپایداری پدید می‌آید.


ارتباط Trunk بین دو Issabel: برای ارتباط Trunk بین دو Issabel ابتدا باید ارتباط شبکه‌ای بین دو سرور برقرار باشد، برای اطمینان از ارتباط بین دو سرور می‌توانید از یک سرور، سرور دیگر را Ping کنید. برای یادگیری بهتر با یک مثال پیش می‌رویم به تصویر زیر دقت کنید این تصویر، سناریوی اجرایی را به خوبی نشان می‌دهد:

آموزش اتصال دو مرکز تلفن ایزابل

در واقع انتظار داریم بعد از پیاده‌سازی و ایجاد Trunk بین دو سرور A و B بتوانیم از داخلی‌های هر سرور داخلی سرور دیگر را شماره‌گیری کنیم. در ابتدا به سراغ سرور A می‌رویم یک Trunk از نوع IAX2 ایجاد می‌کنیم و یک نام به آن اختصاص می‌دهیم و تنظیمات Outgoing را به شکل زیر انجام می‌دهیم:


Trunk Name: یک نام دلخواه

:Peer Details
host=192.168.2.20
type=friend
qualify=yes
context=from-internal

همان‌طور که می‌بینید در قسمت Host شما باید IP سرور دیگر را وارد کنید. Trunk ما ساخته شده است.

ترانک IAX2 در ایزابلحال باید یک Outbound route هم بنویسیم. یک Outbound route مانند شکل زیر می‌سازیم:

در این مسیر خروجی گفته‌ایم که شماره‌های سه رقمی که با عدد ۳ شروع می‌شوند را از طریق Trunk که در بالا ساخته‌ایم ارسال کند.

آموزش ترانک بین دو ایزابلدقیقاً مشابه ا تنظیمات سرور A را با تغییرات کوچکی، روی سرور B نیز انجام دهیم.

Trunk Name: یک نام دلخواه

:Peer Details

host=192.168.1.20
type=friend
qualify=yes
context=from-internal

آموزش اتصال دو سرور ایزابل

و یک مسیر خروجی نیز مانند شکل زیر باید تعریف کنیم که شماره‌های ۳ رقمی که با ۲ شروع می‌شوند را به سمت Trunk ساخته شده هدایت کند:

آموزش Trunk بین دو Isabel


اگر تنظیمات را به درستی انجام داده باشید در حال حاضر به راحتی می‌توانید مثلاً از داخلی ۲۰۲ با داخلی ۳۰۳ مکالمه داشته باشید.


منبع: VOIPING