در دستگاه‌های سانترال پاناسونیک که در این‌جا عمدتاً دستگاه‌های سری TDE و NS مدنظر هست، برای راه‌اندازی و یا اضافه کردن ظرفیت بعضی از آپشن‌های دستگاه نیاز به License خواهیم داشت. شما می‌توانید لیست و توضیح مربوط به Licenseها را در این صفحه پیدا کنید. توجه داشته باشید تمام Licenseهای سانترال پاناسونیک مادام‌العمر هستند و نیاز به تمدید یا خرید مجدد پس از گذشت زمان نیست. در واقع خود License به عنوان یک محصول مثل تمام محصولات پاناسونیک از طرف این شرکت ارائه می‌شود. این محصول همانند شکل زیر به صورت کارت می‌باشد. اطلاعات روی کارت شامل مدل License، توضیح License و شماره ACTIVATION KEY و REGISTRATION ID است (این کارت مربوط به اضافه کردن ۴ کانال SIP TRUNK یا IP TRUNK به دستگاه سانترال سری NS است).

مراحل خرید لایسنس و نحوه وارد کردن فایل لایسنس

 

 

اما چیزی که شما نهایتاً برای فعال‌سازی License مورد نظر روی دستگاه سانترال خود نیاز دارید یک فایل با حجم کمتر از ۱K bytes، با فرمت .LIC می‌باشد و کارت License عملاً برایتان کارایی نخواهد داشت. این فایل براساس اطلاعات موجود روی کارت License و (MPR-ID) دستگاه سانترال شما در پرتابل پاناسونیک ساخته می‌شود و پس از ساخته شدن دیگر قابل تغییر، تبدیل و یا عودت نیست و تنها برای دستگاهی که ساخته شده کارایی خواهد داشت. پس باید حتماً قبل از اقدام همه جوانب بالا را در نظر بگیرید.

 

حال باید به چند سوال پاسخ دهیم:

چگونه MPR-ID دستگاه رو پیدا کنیم؟ MPR-ID دستگاه سانترال روی کارت MPR، در سری TDE (اولین کارت از سمت راست) نوشته شده و در سانترال‌های سری NS هم، این شماره ۱۶ رقمی رو می‌توانید در پشت دستگاه پیدا کنید. ولی مطمئن‌ترین راه برای خواندن شماره (MPR-ID)، خواندن آن از خود نرم‌افزار Maintenance Console است و به جد توصیه می‌شود برای ساختن License فقط به ID نوشته شده در نرم‌افزار توجه شود. ID دستگاه را به شکل زیر می‌توانید روی نرم‌افزار پیدا کنید:

 

برای سانترال سری NS: پس از ورود به نرم‌افزار در قسمت بالا و منو اولیه روی گزینه Activation Key کلیک کنید.

مراحل خرید لایسنس و نحوه وارد کردن فایل لایسنس

حال در بالای صفحه می‌توانید شماره ۱۶ رقمی MPR را مشاهده کنید.

مراحل خرید لایسنس و نحوه وارد کردن فایل لایسنس


چگونه فایل License را وارد دستگاه کنیم: برای وارد کردن فایل License هم باید در این صفحه، روی گزینه Activation Key Installation کلیک کنید.

مراحل خرید لایسنس و نحوه وارد کردن فایل لایسنس

و بعد از مسیر زیر فایل رو وارد کنید.

مراحل خرید لایسنس و نحوه وارد کردن فایل لایسنس

بعد از آپلود کردن فایل، باید وضعیت آپشن مورد نظر تغییر کند، مثلاً در این‌جا ما یک License از نوع SIP EXT وارد کرده‌ایم و همان‌طور که در تصویر می‌بینید تعداد داخلی‌های SIP از ۰ به ۱ ارتقاء پیدا کرده است. پس مراحل درست انجام پذیرفته است.

مراحل خرید لایسنس و نحوه وارد کردن فایل لایسنس


منبع: IranPanasonic