هیچ ایرادی عذاب‌آورتر از کیفیت پایین صدا در حین مکالمه نیست، پس شش راه ساده را برای بهبود مشکلات کیفیتی صدای سیستم تلفنی VOIP را توصیه می‌کنیم:


1- پورت‌های Firewall: همیشه اطمینان خاطر حاصل کنید که پورت‌های لازم برای برقراری یک مکالمه VOIP توسط Firewall شبکه شما مسدود نشده باشد. Firewallها یکی از عوامل اصلی کاهش کیفیت در مکالمات VOIP هستند.


2- تنظیمات کدک: از این که تنظمات کدک شما به درستی انجام شده است مطمئن باشید. بسیاری از سرویس دهنده‌ها همچون مخابرات ایران و یا شاتل ترجیح می‌دهند که شما از کدک G.711Alaw به عنوان کدک پیش فرض استفاده کنید. استفاده از یک کدک نامناسب و یا یک پورت نادرست باعث متوقف شدن ارسال یا دریافت صدا می‌گردد که در نتیجه مکالمه شما انجام نخواهد شد.


3- بررسی شبکه داخلی LAN: مطمئن شوید هیچ گونه مشکل شبکه داخلی همچون Loop و یا حجم بالای ترافیک بر روی سوئیچ‌ها را ندارید.


4- بررسی پهنای باند: بررسی کنید که چه بر روی شبکه داخل شرکت خود LAN و یا شبکه خارجی WAN پهنای باند لازمه برای انتقال بسته‌ها با کدک‌های مشخص شده را دارا هستید، مثلا برای کدک G711 نیاز به 87.2kbps پهنای باند دارید. همچنین جلوی استفاده از برنامه‌های دانلود سریع و یا اشتراکی مثل Bit Torrents را در شبکه داخلی خود بگیرید، این برنامه‌ها بسیار بر روی کیفیت مکالمات VOIP شما تأثیر گذارند.


5- بررسی پهنای باند خارجی Broadband: پهنای باند خریداری شده از شرکت سرویس دهنده اینترنت را بررسی کنید، برای مکالمات موفق VOIP شما حداقل یک پهنای باند 2Mb ارسال و 2Mb دریافت نیاز دارید، در نظر داشته باشید اگر از ADSLها استفاده می‌کنید، آن‌ها نامتقارن هستند و پهنای باند ارسال کمتری به شما می‌دهند، حتماً حداکثر پهنای باند ارسالی را تقاضا کنید.


6- بررسی هدر رفت بسته Packet Loss: حتماً با ابزار بررسی Packet loss همچون either MTR برای Linux و WinMTR برای Windows پهنای باند خود بین سرور تا گیت وی شبکه خود و بین سرور تلفنی تا سرویس دهنده تلفنی خود را بررسی کنید. از دست دادن هر بیت از اطلاعات به معنای از دست دادن یک بخش از صدای طرف مکالمه است که معمولاً منجر به تکرار جمله در مکالمه می‌شود و خوشایند طرفین نیست.


منبع: VOIPIRAN