در این قسمت از مجموعه آموزش Issabel به یکی از قابلیت‌های کلیدی سیستم تلفنی Issabel خواهیم پرداخت این قابلیت جزء جدا نشدنی هر مرکز تماسی است، حتماً تا به حال با شرکتی تماس گرفته‌اید و در ابتدا سیستم به شما خوش‌آمدگویی می‌گوید و سپس از شما می‌خواهد برای ارتباط با بخش‌های مختلف کلیدهای متفاوتی را فشار دهید، به عنوان مثال از شما می‌خواهد برای ارتباط با بخش فروش کلید ۱ و بخش پشتیبانی کلید ۲ و … . به این قابلیت در سیستم‌های تلفنی IVR می‌گویند. IVR مخفف Interactive Voice Response است که به معنای پاسخ صوتی تعاملی می‌باشد. IVR در سیستم‌های تلفنی وظیفه توزیع مکالمات را به عهده دارد و در واقع بار اپراتور برای پاسخ به مشتری‌ها به مقدار زیادی کاهش می‌دهد و تماس‌ها به صورت خودکار و هدفمند توزیع می‌شوند.


تعداد IVR در Issabel:

همان‌طور که قبلاً هم گفتیم Issabel یک سیستم تلفنی متن باز است و برخلاف سیستم‌های تلفنی سنتی و سخت‌افزارهای آماده هیچ محدودیتی در تعداد IVRها ندارد و شما می‌تواند تعداد زیادی IVR به صورت چند مرحله‌ای تعریف کنید.


تعریف IVR جدید در Issabel:

برای تعریف یک IVR جدید در Issabel از پنل سمت راست PBX و سپس PBX Configuration را انتخاب می‌کنید و از منوی جدید گزینه IVR را انتخاب می‌کنید. از منوی سمت راست گزینه Add IVR را انتخاب می‌کنید.

ساخت IVR در ایزابل
تنظیمات IVR در Issabel:

مانند قسمت‌های پیشین مجموعه آموزش‌های Issabel قسمت‌های مهم را توضیح خواهیم داد:

IVR در ایزابل
Name: یک نام دلخواه برای IVR  تایپ می‌کنیم، وارد کردن این نام الزامی است.

IVR Description: توضیحی برای IVR می‌نویسیم پر کردن این قسمت الزامی نیست.

Announcement: یک صدا برای IVR از لیست انتخاب می‌کنیم، این همان صدایی است که هنگام ورود به IVR پخش می‌شود، در قسمت قبل از مجموعه آموزش Issabel روش ضبط و یا اضافه کردن صدا را به Issabel آموزش دادیم.

Direct Dial: در صورتی که این قسمت را روی Extention تنظیم کنید در هنگام پخش IVR کاربر می‌تواند هر داخلی‌ای را شماره‌گیری کنید در غیر این صورت امکان شماره‌گیری داخلی خاص از کاربر سلب می‌شود.

Timeout: زمانی است که به کاربر فرصت داده می‌شود تا یک گزینه را انتخاب کند این زمان به ثانیه می‌باشد.

Invalid Retries: تعداد دفعاتی است که در صورتی که کاربر گزینه اشتباهی را انتخاب کند می‌توانیم کاری انجام دهیم.

Invalid Retry Recording: می‌توانیم صدایی را از لیست در این قسمت انتخاب کنیم که در صورتی که کار بر گزینه اشتباهی انتخاب کرد برای کاربر پخش شود. در صورتی که این قسمت روی Default قرار داشته باشد خود Issabel صدای مناسبی که از قبل دارد را پخش خواهد کرد (این صدا انگلیسی می‌باشد).

Append Announcement on Invalid: در صورتی که این گزینه را تیک بزنید بعد از پخش صدای Invalid Retry Recording صدای اصلی IVR دوباره پخش خواهد شد.

Return on Invalid: اگر این گزینه تیک بزنید در صورتی که این IVR از طریق یک IVR دیگه صدا شده باشد سیستم به IVR پدر باز می‌گردد.

Invalid Recording: در این قسمت هم شما می‌تواند صدای ضبط شده‌ای را انتخاب کنید، این صدا زمانی پخش خواهد شد که کاربر گزینه اشتباهی را انتخاب کرده و تعداد Invalid Retries به پایان رسیده باشد.

Invalid Destination: مقصدی است که در صورت کاربر به تعداد Invalid Retries گزینه اشتباه وارد کرد تماس به این مقصد منتقل خواهد شد.


تمام گزینه‌هایی که در بالا توضیح دادیم برای حالت Time Out نیز وجود دارد که کاملاً مشابه هستند.


Return to IVR after VM: در صورتی که این گزینه تیک شده باشد و voice mail در سیستم فعال باشد بعد از در یافت پیام از Voice mail سیستم کاربر را به این IVR منتقل می‌کنید. در قسمت IVR Entries شما می‌توانید کلیدهای IVR را مشخص و یک مقصد برای هر کدام انتخاب کنید. تعداد Extها نامحدود است و شما می‌توانید از اعداد یک یا چند رقمی در این قسمت استفاده کنید. در آخر هم می‌توانید IVR را Sumbit کنید. برای تست هم می‌توانید مقصد مسیر وردی را IVR انتخاب کنید تا تمامی تماس‌های ورودی به IVR متصل شود.


منبع: VOIPING