شماره VoIP یا خط تلفن اینترنتی؟

در سال‌های اخیر تنوع خطوط تلفن به شکلی شده است تا هر کسب‌و‌کاری با هر شرایطی کاری بتوانند بنابر نیاز خود خط تلفن مناسبی را برای خود تهیه کند. خط تلفن آنالوگ، خط تلفن E1، خط تلفن هوشمند IN و SIP trunk از جمله خطوطی هستند که توسط شرکت مخابرات و شرکت‌های FCP مثل شاتل، آسیاتک، فناوا و … ارائه می‌شوند. SIP trunk را با نام‌های دیگر مثل خط تلفن اینترنتی، خط تلفن VoIP و شماره VoIP نیز می‌شناسند. این نوع خطوط ماهیت دیجیتال دارند و با استفاده از آدرس آی پی بر روی بستر اینترنت، وایرلس، زوج سیم یا فیبر نوری به مشترکین ارائه می‌شوند. در این مطلب مقاله قصد داریم به صورت مفصل راهنمای جامع نحوه خرید شماره VoIP را شرح دهیم:


منظور از شماره VoIP چیست؟

پیش از آن که بخواهیم از شماره VoIP بگوییم، بهتر است بدانید که اصطلاح درست این نوع خط “SIP trunk” است که به صورت عمومی به آن خط تلفن اینترنتی، خط تلفن VoIP و شماره VoIP نیز می‌گویند. SIP trunk یا شماره VoIP را شرکت مخابرات بر روی بستر زوج سیم و فیبر نوری و همچنین شرکت‌های خصوصی با مجوز FCP بر روی بستر اینترنت و وایرلس ارائه می‌کنند. اگر کلمه VoIP برایتان نامفهوم است بهتر است به این تعریف دقت کنید، “ VoIP مخفف Voice over IP و به معنای انتقال صدا روی بستر شبکه است” با توجه به اینکه خطوط اینترنتی از طریق آدرس IP به مشترکین تحویل داده می‌شوند، به همین دلیل به آن‌ها خط تلفن VoIP یا شماره VoIP می‌گویند. شماره VoIP می‌تواند به صورت ۴، ۵ و ۸ رقمی باشد که برای استفاده از این خطوط در صورتی که از مخابرات تهیه شده باشند به یک مودم SIP trunk و در صورتی که از یک شرکت ارائه دهنده سرویس خط تلفن با مجوز FCP دریافت شود، نیاز به یک ارتباط اینترنتی یا وایرلس مستقیم از محل شرکت تا شرکت سرویس دهنده خواهد بود.


مزایای خرید شماره VoIP:

- وابستگی کمتر به سخت‌افزار: خرید شماره VoIP این امکان را به شما می‌دهد که سیستم تلفنی‌تان وابستگی کمتری به سخت‌افزار داشته باشد و برای استفاده از این خط تلفن هزینه کمتری کنید. به طور مثال اگر از خطوط آنالوگ استفاده کنید، برای ارتباط این خط تلفن با مرکز تلفن VoIP نیازمند یک مبدل که به آن Gateway FXO می‌گویند، خواهید بود. با توجه به این که خط تلفن اینترنتی یا شماره VoIP از طریق آدرس IP به مشترکین ارائه می‌شود و همچنین از پروتکل استاندارد VoIP استفاده می‌کند، این امکان وجود دارد که بدون خرید سخت‌افزاری به عنوان مبدل با سیستم تلفن شما ارتباط برقرار کند.


- امکان جابه‌جایی دفترکار بدون از دست دادن خط تلفن: یکی از مهم‌ترین دغدغه مدیران در زمان جابه‌جایی دفتر کار از دست دادن یا از سرویس خارج شدن خط تلفن شرکت است. اگر شما از مرکز مخابراتی منطقه خط تلفن تهیه کرده باشید در زمان جابجایی دفتر کار، حتی اگر امکان انتقال خط تلفن وجود داشته باشد، هفته‌ها طول خواهد کشید که در این مدت ممکن است مشتریان زیادی را از دست بدهید. در مقابل خرید شماره VoIP مخصوصاً از یک شرکت FCP این امکان را به شما می‌دهد تا در زمان جابه‌جایی دفتر کار در کم‌ترین زمان ممکن سرویس خط تلفن اینترنتی را به دفتر کار جدید منتقل کنید.

- عدم ‌نیاز به پرداخت آبونمان: خرید شماره VoIP این مزیت را دارد تا دیگر هزینه‌ای به عنوان آبونمان پرداخت نکنید. همه ما تجربه استفاده از خط تلفن آنالوگ مخابرات را داریم. با وجود خط تلفن اینترنتی، یکی از معایب خطوط آنالوگ این است که حتی اگر از آن استفاده‌ای نکنید برایتان هزینه آبونمان روی قبض تلفن خواهد آمد که این هزینه در زمان خرید شماره VoIP وجود نخواهد داشت.

- دریافت هر تعداد خط بدون محدودیت: اگر گذرتان برای دریافت خط تلفن آنالوگ به مخابرات افتاده باشد حتماً با این جملات آشنا هستید: “سوییچ‌هایمان پر شده است” یا “نمی‌توانیم بیشتر از یک خط تلفن بدهیم” پس تکلیف کسب‌و‌کارهایی که تعداد تماس‌های ورودی و خروجی زیادی دارند چه می‌شود؟ مخابرات قبلاً برای رفع این مشکل روی بستر زوج سیم یا فیبر نوری خط تلفن E1 که قابلیت ۳۰ تماس همزمان را داشت ارائه می‌کرد. در سال‌های اخیر SIP trunk جایگزین خط تلفن E1 شده است که علاوه بر مخابرات شرکت‌های FCP نیز امکان ارائه این خط را دارند. بنابراین اگر قصد خرید شماره VoIP دارید نگران محدودیت تعداد خطوط دریافتی نباشید. معمولا هر تعداد شماره VoIP که بخواهید در اختیارتان قرار می‌دهند.

- ارائه خط تلفن در مناطقی که مخابرات سرویس‌دهی ندارد: اگر در یک منطقه‌ای هستید که به هر دلیل مخابرات آن‌جا امکان سرویس‌دهی را ندارد، می‌توانید با خرید شماره VoIP از شرکت‌های خصوصی ارائه دهنده این سرویس روی بستر اینترنت یا بیسیم این مشکل را رفع کنید. شرکت‌هایی مثل شاتل، فناوا، آسیاتک و … از جمله شرکت‌های هستند که امکان ارائه شماره VoIP را دارند.

- انتخاب سرشماره براساس سلیقه و نیاز خودتان: در زمان خرید شماره VoIP این امکان برای شما وجود دارد تا بتوانید بر اساس نیاز و سلیقه خود از میان صدها شماره تلفن شماره مورد نظر خود را انتخاب کنید. همچنین شرکت مخابرات و شرکت‌های خصوصی FCP خطوط خود را براساس میزان رند بودن دسته‌بندی می‌کنند تا در زمان خرید بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید.

- ارائه خدمات پشتیبانی بهتر: با توجه به این که ارائه و استفاده از سیستم‌های مبتنی بر VoIP نیازمند تخصص هستند، معمولاً شرکت‌هایی که سرویس خط تلفن VoIP یا همان SIP trunk را دارند امکان ارائه خدمات پشتیبانی بهتری نیز دارند. شرکت‌های FCP بر خلاف شرکت مخابرات به صورت ۲۴ ساعته آماده پاسخگویی و پشتیبانی این خطوط است.

- کیفیت صدای بهتر: خط تلفن VoIP یک نوع خط دیجیتال است که به دلیل ماهیتی که دارد در زمان انتقال از یک پهنای باند بیشتر و با کیفیت‌تر استفاده می‌کند و این امکان را دارد که صدا را به صورت HD منتقل کند. به همین دلیل کیفیت صدای خطوط VoIP بسیار بالاتر از خطوط آنالوگ است.

- انعطاف‌پذیری بالا: خرید شماره VoIP به شما امکانات زیادی را با توجه به نیاز اختصاصی کسب‌و‌کارتان می‌دهد. این خط تلفن با توجه به نوع ارتباط و تکنولوژی خود قابلیت انعطاف بالا در هر شرایط را دارد. مثلاً شما می‌توانید این خط تلفن را روی مرکز تلفن ابری یا مستقیم بر روی موبایلتان بدون داشتن مرکز تلفن داشته باشید. همچنین امکان ارتباط با انواع تلفن VoIP، مرکز تلفن VoIP نرم‎‌افزاری و مرکزتلفن سخت‌افزاری و همچنین سانترال پاناسونیک را دارد و شما را محدود به استفاده از یک پلتفرم خاص نمی‌کند.


معایب خرید شماره VoIP:

استفاده از هر سیستم ارتباطی مزایا و معایب خود را دارد که نسبت به نیاز و نوع هر کسب‌و‌کار ارزش هر کدام کمتر یا بیشتر می‌شود. به طور مثال ممکن است یک سازمان دولتی استفاده از شماره VoIP را مناسب نداند و به جای آن از خط تلفن E1 استفاده کند. در مقابل ممکن است یک کسب‌و‌کار آنلاین بیش‌ترین نیاز را به یک شماره تلفن اینترنتی داشته باشد و مزیت‌های این نوع خط نسبت به معایب آن برایشان بیشتر باشد. شاید تنها عیب خرید شماره VoIP را بتوان وابستگی به اینترنت یا لینک ارتباطی وایرلس دانست. زیرا در صورتی که اینترنت شرکت شما قطع شود، ارتباط شما با شرکت سرویس دهنده قطع و در نهایت امکان استفاده از خط تلفن VoIP را نخواهید داشت. (البته باید در نظر داشته باشید که با توجه به استاندارد‌هایی که شرکت‌های ارائه دهنده این خدمات رعایت می‌کنند احتمال رخ دادن چنین اتفاقی بسیار بسیار پایین می‌باشد.)


چگونه یک شماره VoIP بخریم؟

برای خرید شماره VoIP می‌توانید به مخابرات منطقه یا شرکت‌های FCP مثل شرکت شاتل، فناوا، آسیاتک، پیشگامان و … مراجعه و درخواست خط تلفن خود را با توجه به planهای موجود از شرکت یا مخابرات منطقه انتخاب کنید. SIP trunk شاتل، SIP trunk آسیاتک، SIP trunk فناوا، SIP trunk پیشگامان و … از جمله خطوطی هستند که بدون مراجعه حضوری امکان دریافت را دارند. برای ثبت درخواست، کافی است به وب‌سایت هر کدام از این شرکت‌ها مراجعه و درخواست شماره VoIP خود را ثبت نمایید. معمولاً پس از گذشت ۷ روز کاری مخابرات سرویس خط تلفن VoIP را روی بستر زوج سیم یا فیبر نوری و شرکت‌های FCP بر روی اینترنت یا وایرلس تحویل می‌دهند.


چگونه از شماره VoIP استفاده کنیم؟

پس از ثبت سفارش و خرید شماره VoIP به مرحله استفاده از آن می‌رسید. این خط تلفن VoIP را می‌توانید به مرکز تلفن VoIP محلی، مرکز تلفن اینترنتی، سانترال پاناسونیک یا مستقیم بر روی سخت‌افزاری مثل تلفن VoIP یا تلفن‌های نرم‌افزاری متصل و استفاده نمایید. اگر از سیستم‌ تلفنی مبتنی بر پروتکل‌های VoIP استفاده کنید کارتان بسیار ساده‌تر و کم هزینه‌تر خواهد شد. بنابراین می‌توانید با کمک یک شرکت متخصص در حوزه پیاده‌سازی مرکز تلفن VoIP و خط تلفن اینترنتی از این سرویس استفاده نمایید. همچنین در صورتی که از سانترال پاناسونیک استفاده می‌کنید، به دلیل قدیمی و آنالوگ بودن این مرکز تلفن متحمل هزینه‌ای مازاد جهت خرید کارت SIP یا لایسنس SIP برای ارتباط با این نوع خط تلفن خواهید بود. زمانی که خط تلفن خود را به هر کدام از این مراکز تلفن متصل کردید، می‌توانید با استفاده از تلفن VoIP رومیزی یا بی‌سیم، تلفن آنالوگ و همچنین سافت فون به تماس‌های ورودی پاسخ و تماس خروجی داشته باشید. خرید شماره VoIP به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید در هر کجا و هر سیستم تلفنی که دارید از آن استفاده نمایید.


منبع: VOIPING