VoIP یک تکتولوژی فوق‌العاده مؤثر در کاهش هزینه‌های ارتباطی است، در سال‌های اخیر بسیاری از شرکت‌ها به خصوص در ایران به سمت استفاده از VoIP رفته‌اند، در زیر به برخی از مزایای VoIP می‌پردازیم، همان‌طور که می‌دانید تکنولوژی VoIP می‌تواند در قالب‌های گوناگون همچون سانترال، تلفن بین‌الملل، مرکز تماس‌ها و … مورد استفاده قرار گیرد. البته در نظر داشته باشید این مزایا فقط برخی از ویژگی‌های بدیهی VoIP است.


- کاهش هزینه‌های تلفن: با استفاده از سیستم‌های VoIP می‌توان مکالمات بین شهری و بین‌المللی را از طریق خطوط داده مانند اینترنت و یا شبکه‌های WAN بین شعب یک سازمان انجام داد و صرفه‌جویی قابل ملاحظه‌ای در هزینه‌های تلفن انجام داد.


- در VoIP هزینه ارتباط راه دور و نزدیک برابر است: این امر باعث می‌شود که امروزه بیشتر ارتباطات راه دور توسط این تکنولوژی انجام گیرد.


- ارتباط رایگان بین دفاتر شما: با استفاده از VoIP، دفاتر شما در هر نقطه از کشور یا حتی دنیا باشند، یک داخلی به آن‌ها تخصیص یافته و برقرای تماس تلفنی با آن‌ها تنها یک تماس درون سازمانی محسوب می‌شوند که هزینه آن صفر است.


- استفاده از VoIP برای اتصال دفاتر مختلف: در سیستم تلفنی سنتی هر دفتر یک شرکت یا سازمان دارای یک سیستم تلفنی جدا است. کارمندان هر دفتر برای تماس به یکدیگر باید از خطوط تلفن و زیرساخت مخابرات استفاده کنند. این موضوع هزینه ارتباطات را بالا میبرد. علاوه بر آن کارمندان مجبور هستند برای یک تماس ساده شماره‌های متعددی بگیرند. اما در این کاربرد VoIP، تمامی دفاتر از یک سیستم تلفنی استفاده می‌کنند و کارمندان هر دفتر برای تماس با یکدیگر فقط شماره داخلی می‌گیرند.


- هزینه سرور بسیار پایین‌تر از هزینه سرور در روش‌های قبلی است. سرور تلفنی در VoIP کوچک‌تر، ساده‌تر و بسیار ارزان‌تر از سانترال‌های تلفن آنالوگ هستند.


- فکس بر روی Elastix: با این فن‌آوری به راحتی می‌توان از طریق کامپیوتر فاکس ارسال کنید. معمولاً یک نرم‌افزار ساده این کار را انجام می‌دهد و لازم نیست کاربران از دستگاه فکس استفاده کنند. در عین حال می‌توانید چندین دستگاه فکس مجازی داشته باشید. فکس‌های دریافتی فایل PDF تبدیل شده و پس از دریافت قابل رؤیت خواهند بود.


- عدم نیاز به سیم‌کشی اختصاصی برای شبکه تلفن: برخلاف تلفن سانترال که می‌بایست برای هر مشترک یک زوج سیم ارائه کرد و برای افزایش مشترکین و یا نصب سیستم سانترال، حجم قابل ملاحظه‌ای سیم‌کشی انجام داد، سیستم‌های مبتنی بر IP می‌توانند از بستر شبکه موجود برای کاربران استفاده کند و نیاز به سیم‌کشی اختصاصی ندارند. برای مثال یک سیستم VoIP می‌تواند از شبکه LAN متصل شده به رایانه کاربر برای خط تلفن نیز استفاده کند. همچنین از یک خط LAN می‌توان به صورت همزمان برای تعداد زیادی کاربر استفاده نمود. از طرفی سیستم IP-PBX استفاده از شبکه بی‌سیم Wi-Fi در مکان‌هایی که امکان هیچ نوع سیم‌کشی وجود ندارد را ممکن می‌سازد.


- امکانات زیاد با قیمت پایین: سیستم‌های VoIP به همراه خود دارای امکانات بسیاری از قبیل: پاسخ‌گویی خودکار، منوی صوتی، پیغام‌گیر صوتی، امکان ارسال پیغام‌های دریافت شده به ایمیل کاربر، گزارش‌گیری مفصل از تلفن‌های انجام شده و غیره هستند که برای پیاده‌سازی این امکانات در تلفن سانترال می‌بایست زیر سیستم‌های زیادی به آن اضافه نمود که در نهایت هزینه انجام شده چندین برابر قیمت یک VoIP خواهد بود.


- امکان جابه‌جایی کارکنان در سطح سازمان بدون هزینه: در سیستم‌های VoIP در صورتی که کاربر بخواهد از مکان دیگری در درون سازمان از شماره داخلی خود استفاده کند تنها کافی است تلفن خود را به نزدیک‌ترین سوکت شبکه روی دیوار متصل کند و مانند سیستم‌های سانترال نیازی به سیم‌کشی مجدد و یا انجام تغییرات در سیم‌کشی نیست. از طرفی کاربر می‌تواند از خانه و یا هر محل دیگری از طریق شبکه داده به سیستم VoIP متصل شود و تلفن‌ها و پیغام‌های خود را از آن محل مدیریت کند.


- نیازی به خرید گوشی نیست: Soft Phone نرم‌افزاری است که بر روی رایانه کاربر نصب می‌شود و امکانات یک تلفن را برای کاربر فراهم می‌کند. کاربر می‌تواند از روی رایانه خود با هر یک از کاربران داخلی و یا در صورت داشتن مجوز با خطوط شهری تماس تلفنی داشته باشد. مزیت Soft Phone این است که با افزایش کاربران سیستم و استفاده آن‌ها از Soft Phone، هیچ هزینه اضافی بر سازمان تحمیل نخواهد شد.


- امکان برقراری کنفرانس تصویری: با استفاده از این ویژگی می‌توان سرویس‌هایی را خلق کرد که پیاده‌سازی آن‌ها با مراکز تلفنی سنتی اگر غیر ممکن نباشد، بسیار دشوار است. سیستم مشاوره تلفنی و یا نظرسنجی تلفنی نمونه‌ای از این سرویس‌ها هستند.


- تهیه گزارشات بدون هزینه: در روش‌های قبلی برای تهیه هر گزارش از عملکرد واحد فروش و یا خدمات پس از فروش و پشتیبانی، علاوه بر هزینه‌های زیاد صرف شده، بعضاً گزارشات مورد نظر استخراج نمی‌شد در حالی که چون در VoIP بستر و مبنای اصلی نرم‌افزار است (بر خلاف سانترال که مبنای سخت‌افزاری داشت)، اخذ گزارشات از نرم‌افزار کاری بس ساده خواهد بود.


منبع: VOIPIRAN