WebRTCWEBRTC امکانی است که ارتباطات آنی از طریق مرورگرهای وب را بدون نیاز به اپلیکیشن‌ها و پلاگین‌ها فراهم می‌سازد. این تکنولوژی تقاضای بسیار زیادی را تا با امروز به خود دیده است. پیش‌بینی می‌گردد این تقاضا با تصمیم Apple مبنی بر افزودن این امکان به مرورگر معروف خود، سافاری روز به روز بیشتر شود. این تصمیم شرکت Apple، به معنای ورود WEBRTC به دنیای مرورگرهای بزرگ جهان است.  • نظرات تحلیل‌گران WEBRTC: طبق نظرات و تحقیقات تحلیل‌گران WEBRTC رشد قابل توجهی را تا پایان سال 2016 خواهد داشت. به طور مثال GAP که یکی از شرکت‌های قدرتمند در زمینه تولید نرم‌افزار است بر این باور است فروش سرویس‌ها و نرم‌افزارهای وابسته به این تکنولوژی رشد 36 درصدی را تا سال 2020 خواهد داشت. طبق برنامه‌ریزی فروشگاه جهانی WEBRTC پیش‌بینی می‌گردد میزان درآمد این تکنولوزی از 569.2 میلیون دلار در سال 2015 به 4.45 بیلون دلار در سال 2020 افزایش داشته باشد. با در نظر گرفتن افزایش 50.9 درصدی نرخ رشد سالانه در طول دوره پیش‌بینی شده انتظار می‌رود WEBRTC بالاترین نرخ سالانه رشد را تا پایان این دوره از آن خود کند. این گزارش اشاره می‌کند که بازیگران کلیدی در این بازار عبارتند از Avaya, Cisco, Polycom, Oracle, TokBox, AT&T, Gendband, Pilvo, Twilio و Quobis. طبق گزارشات، امکانات WEBRTC به تماس‌های تصویری، کنفرانس، تماس‌های صوتی، پیام، اشتراک‌گذاری فایل‌ها و امکانات دیگر تقسیم‌بندی می‌شود و البته تماس‌های تصویری و کنفرانس محبوب‌ترین و شاخص‌ترین آن‌ها می‌باشند که این به دلیل تمایل استفاده از ارتباطات اینترنتی ارزان قیمت به جای ارتباطات تلفنی پر هزینه در بین مشتریان است. می‌توان گفت فروشگاه WEBRTC به منظور به حداقل رساندن هزینه‌های ارتباطات تصویری و با توجه به افزایش نیاز شرکت‌ها برای تماس‌های تصویری و کنفرانس‌ها طراحی و ایجاد شده است. با توجه به گزارشات و با افزایش تعداد کاربران شبکه‌های اجتماعی و با تمرکز بر روی جذب مشتریان متعهد، فروشگاه آمریکای شمالی WEBRTC تأسیس شد. با توجه به بررسی‌های انجام شده در فروشگاه WEBRTC تعداد شرکت‌هایی که در سال 2015 از WEBRTC استفاده می‌کردند 69 درصد از پاسخ‌گویان بوده‌اند که این آمار افزایشی 56 درصدی نسبت به سال 2014 داشته است. یکی از نشانه‌های رشد یک تکنولوزی سطح سرمایه‌گذاری است. در سال 2015 بیش از 1 میلیون دلار صرف تأمین بودجه شرکت‌هایی شد که در محصولات و سرویس‌هایشان از WEBRTC استفاده می‌کنند. برخی از این شرکت‌ها WEBRTC را به عنوان منبع اصلی در نظر گرفته و در کسب و کار خود مورد استفاده قرار داده‌اند و برخی دیگر برای بهتر کردن کیفیت محصولات و سرویس‌هایشان از این تکنولوژی استفاده کرده‌اند.


  • WEBRTC یعنی تجارت: از آمار اعلام شده واضح است که WEBRTC با موج عظیم و قدرتمندی از رشد و پیشرفت در دنیای تکنولوژی رو به رو است. چه عاملی نیاز به این رشد را منجر شده است؟ در ابتدا WEBRTC به عنوان یک استاندارد برای ارتباطات تصویری و صوتی پدیدار شد. راهی برای کسب و کارها تا بتوانند قدمی بردارند از شیوه‌های ارتباطی قدیمی و سنتی به آخرین و مدرن‌ترین نوع ارتباطات. یکی از بزرگ‌ترین محرک‌ها برای WEBRTC نیاز به رشد برای ارتباطات آنی است. کسب و کارهایی که توانایی برقراری ارتباط در لحظه را با مشتری دارند می‌توانند یک مزیت رقابتی به دست آورند. با ارتباطات آنی صاحبان کسب و کار می‌توانند بسیار سریع‌تر و بهتر با نیاز و بازتاب مشتریان رو به رو شوند که قاعدتاً این امر به آن‌ها در بهبود تولید خدمت‌رسانی و سفارشی‌سازی محصولات و سرویس‌ها با نیاز مشتریان کمک خواهد کرد. این امکان به آن‌ها کمک می‌کند تا مشتریان زیادی را جذب نمایند که مطمئناً این اتفاق می‌تواند در فروشگاه‌هایی که در شرایط رقابتی به سر می‌برند بسیار حیاتی باشد. یک گام مؤثر در جذب رضایت مشتری و اعلان وفاداری فروشنده، اثبات سریع بودن در عکس‌العمل و پاسخ‌گویی به نیاز مشتریان است. با استفاده از سرویس WEBRTC این امکان برای مشتری فراهم می‌گردد تا با استفاده از تنها یک کلیک بتواند مستقیماً با نماینده فروشگاه صحبت کند. WEBRTC علاوه بر مشتریان می‌تواند راه‌کاری برای افزایش توانمندی کارمندان و آسان کردن ارتباطات آن‌ها با مشتریان گردد. مسلماً صاحبان کسب و کارها مایل هستند نوع ارتباط خود با مشتریان را به نوعی حفظ نمایند تا با آن‌ها ارتباطی آنی داشته باشند. این امر می‌تواند به آن‌ها در ارائه خدمات قبل و بعد از فروش کمک به سزایی کند، علی‌الخصوص استفاده از چنین امکانی در فروش‌های تلفنی می‌تواند بسیار جالب و قابل توجه باشد.


  • توسعه‌دهندگان خواستار WEBRTC: به نظر می‌رسد توسعه‌دهندگان و فروشندگان نیز از رشد روز افزون WEBRTC حمایت می‌کنند. چرا که گسترش نرم‌افزارهای WEBRTC مناسب برای موبایل بسیار آسان‌تر از طراحی و آماده‌سازی نرم‌افزارهای بر پایه WEB است. این تکنولوژی امنیت ارتباطات را تأمین میکند و با ایجاد امکان ارتباط مستقیم از طریق مرورگرها نقش مهمی را در ساده کردند ارتباطات ایفا می‌کند. WEBRTC یک امکان Open Source است که تنها نیاز به کتابخانه‌های پیش ساخته شده و سرویس‌های Cloud Base دارد. کاربران به کمک WEBRTC می‌توانند از طریق مرورگرهای خودشان و بدون نیاز به دانلود Add Ins و یا کوکی‌ها امکان تماس‌های ویدیویی را داشته باشند. با استفاده از راه‌کار clouding تمامی تجارت‌ها فارغ از اندازه کسب و کارشان می‌توانند هزینه گسترش را کاهش دهند. همچنین شرکت‌های بزرگ می‌توانند دغدغه تکمیل و گسترش را از تیم IT دور کرده و به آن‌ها اجازه دهند تا بر روی پروژه‌های استراتژیک تمرکز نمایند.


  • نمونه‌هایی از پروژه‌های پیاده‌سازی شده به کمک تکنولوژی WEBRTC:

Hello: اگر تاکنون نام ابزار Hello در مرورگر Mozilla، کلمه Firefox را شنیده باشید امروز وقت آن رسیده است که دقیق‌تر به آن نگاهی بیندازید. این ابزار مبتنی بر تکنولوژی WEBRTC طراحی شده و امکان چت تصویری بدون نیار به هیچ‌گونه اپلیکیشن را فراهم می‌سازد. این امکان در نسخه‌های 34 به بعد در Firefox در دسترس می‌باشد. نکته جالب توجه در این ابزار این است که محدودیتی برای مرورگر طرف مقابل در چت قائل نبوده و شما می‌توانید URL ایجاد شده را برای دوست خود که از chrome استفاده می‌کند ارسال نمایید تا به شما ملحق شود.


The Hobbit: شاید چندان علاقه‌ای به دنبال کردن دنیای بازی‌های کامپیوتری نداشته باشید اما نادیده گرفتن قدرت طراحی و استفاده از تکنولوژی روز دنیا در بازی The Hobbit کمی دور از انصاف به نظر می‌رسد. این بازی یکی از بزرگ‌ترین نمونه‌های پیاده‌سازی تکنولوژی WEBRTC در نوع خود است که امکان انجام یک بازی هیجان‌انگیز را فراهم کرده است.


ISSABEL: و حالا نوبت به ISSABEL می‌رسد تا در این میدان وارد عمل شده و از رقیبان خود پیشی بگیرد. به زودی در دنیای ISSABEL شاهد ابزاری هستیم که بر پایه تکنولوژی WEBRTC پیاده‌سازی و با استفاده از کدک Opus عمل می‌کند. این ابزار در نوع Issabel Meet در اختیار استفاده‌کنندگان قرار گرفته است، درواقع شما در این منو یک وب کنفرانس کامل را در اختیار دارید.B2ap3 Thumbnail ISSABEL MEET

B2ap3 Thumbnail Issabel Jitsi


منبع: VOIPIRAN


WebRTC.pdf