OMniLeads یک راه‌حل مستقل برای مراکز تماس بر پایه نرم‌افزار رایگان GPL V3 است که برای پشتیبانی از مدیریت، بهره‌برداری و سازمان‌دهی یک مرکز تماس طراحی شده است. در دنیای نرم افزارهای کدباز OMniLeads یک جواهر است، زیرا ترکیبی از Asterisk و SIP پراکسی و Kamilio را در بر می‌گیرد. ترکیبی از قدرت پردازشی بالا و امکانات مرکز تماس فوق‌العاده. در ابتدا باید دید مرکز تماس یا همان contactcenter چیست؟ بسیاری تصور می‌کنند که مثلاً صف Issabel یا freepbx همان مرکز تماس است، اما این گونه نیست، مرکز تماس‌ها امکانات بیشتری بر روی صف ارائه می‌دهند. سازمان‌ها یا شرکت‌هایی که بخش پاسخ‌گویی مستقیم و حرفه تلفنی داشته یا نیاز دارند درخواست‌هایی دارند که سیستم تلفی‌های voip رایج پاسخگویی آن‌ها نیستند، یک مرکز تماس حرفه‌ای باید امکانات زیر را داشته باشد:


- قدرت پردازش مکالمات همزمان بالا (حداقل بیش از 1000 مکالمه همزمان)

- تلفن نرم‌افزاری تحت وب Webrtc Webphone

- امکان قراردادن تحفت تحت وب بر روی وب سایت شرکت

- پنل تحت وب جهت کار اپراتور

- قدرت ورود و خروج از طریق وب

- امکان نصب cloud و قابلیت clustering

-  دارای APIهای گوناگون جهت اتصال به CRMها


در واقع OMniLeads ترکیب بهترین نرم افزارهای رایج دنیا برای پیاده‌سازی یک مرکز تماس بی‌نقص است. بر روی آن‌ها یک پوسته بسیار پرقدرت که با زبان پایتون طراحی شده است قرار دارد.


از امکانات بی‌نظیر محیط وب می توان به soft phone تحت وب Webrtc، پنل اپراتور، مدیر و ناظر اشاره کرد.


 OMniLeads یک سری ویژگی‌هایی را ارائه داده که امکان توسعه هر دو عملیات مرکز تماس ورودی و خروجی را میسر می‌کند (پیش نمایش - حالت دستی - گروه‌های پیش‌بینی کننده). با یک نصب ساده، می‌توان کل وظایف یک مرکز تماس را در یک چارچوب شرکتی یا سازمانی که به مرکز تماس خود (مستقل) نیازمند است و در سیستم تلفنی خود با عامل PBX یکپارچه‌سازی شده است، را تنظیم نمود، همچنین انجام وظایف به عنوان یک ارتباط مرکزی از یک سازمان که خدمات تماس با مشتری را ارائه می‌دهد. عملکرد و مدیریت آن به صورت کامل تحت وب است، نمایندگان (agents) از رابط مبتنی بر WebRTC برای مدیریت ارتباط استفاده کرده در حالی که مدیران از WebRTC برای زیر نظر داشتن عملیات‌های کانال (جاسوسی/ شنود)، هدایت agentها، مدیریت QA یا کنفرانس‌های سه جانبه استفاده می‌کنند. از سویی دیگر، مدیران یک رابط کاربری مجزا داشته که به کاربران، گروه‌ها، پایگاه داده‌ها و به صورت همزمان قابلیت استخراج معیارها و آمارها، به منظور مدیریت ضبط ارتباطات و قابلیت‌های دیگر را فراهم می‌سازد. OMniLeads دارای رابط پیکره‌بندی عملکرد تلفن و موتورجستجو منحصر به خود است، که به شما اجازه داده که SIP TRUNKهای چندگانه و مسیریابی تماس‌های تلفنی ارسالی (outgoing call) را بر اساس قوانین و الگوهای شماره‌گیری (patterns)، و همچنین مسیریابی تماس‌های دریافتی (incoming calls) با امکان استفاده از IVRها و Time conditions در هنگام مسیریابی را هنگام مسیریابی شماره DID به یک کمپین ورودی مدیریت کنید. در کل، شما در دنیای کدباز OpenSource مجموعه مشابهی برای مرکز تماس یا بهتر است بگوییم ContactCenter پیدا نمی‌کنید، سیستم‌هایی که در حال حاضر در موارد مشابه تجاری بسیار هزینه بالایی دارند. مرکز تماس OMniLeads می‌تواند هم به صورت مجزا و کاملاً مستقل تمامی درخواست‌های تلفنی مرکز تماس شما را برآورده کند و هم می‌تواند کار سیستم تلفنی voip شما کار کرده و کاملاً یکپارچه گردد.


منبع: VOIPIRAN